Miniaturowe moduły 80-watowych zasilaczy AC-DC od XP Power

ecepr

Firma XP Power zaprezentowała ECE80 –  nową serię zasilaczy AC-DC o wydajności 80 W, zmieszczonych w małych obudowach. Układy z serii ECE80 zapewniają wysoką sprawność i niski pobór mocy przy braku obciążenia. Moduły są odpowiednie dla klientów, którzy potrzebują gotowego zasilacza AC-DC o bardzo kompaktowych wymiarach, aby umieścić go na płytce PCB, w kasecie lub na szynie DIN.

Spośród rozwiązań dostępnych na rynku, seria zasilaczy ECE80 ma najmniejsze rozmiary przy najwyższej gęstości mocy. Układy są dostępne w trzech wersjach, aby ułatwić ich użycie w różnych zastosowaniach. Standardowe układy są dostępne w wersji PCB montowanej powierzchniowo. Modele -S oznaczają wersję przeznaczoną do montażu w kasetach za pomocą śrub, natomiast modele -SD to wersje przeznaczone do montażu na szynie DIN – również za pomocą śrub.

Seria ECE80 stanowi rozwinięcie serii układów ECE XP Power – małych, zintegrowanych zasilaczy AC-DC o mocy od 5 do 80 watów. Pełnią one podobne funkcje, utrzymując niski pobór mocy przy braku obciążenia. Ponadto moduły spełniają wymagania klasy II IEC i zapewniają zgodność z klasą B poziomu emisji elektromagnetycznej (EMI) bez dodatkowej filtracji.

Przykładowe zastosowania obejmują automatykę i kontrolę procesów, urządzenia nadawcze, przyrządy pomiarowe, krótkofalówki  i automatykę mieszkaniową.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi do 130% nominalnej mocy dysponowanej przez okres 30 sekund. To rozwiązanie sprawia, że moduły ECE80 są w stanie przez krótki czas dostarczyć do obciążenia większą moc – dzięki temu projektanci nie muszą stosować układów dużej mocy, potencjalnie o większych rozmiarach.

Dzięki bardzo wysokiej gęstości mocy – według producenta powyżej 11,2 W na cal sześcienny – przedstawiane moduły zasilania zajmują mniej miejsca w końcowych produktach. Moduł ECE80 do montażu na PCB ma wymiary 91,4 x 45,72 x 28,0 mm, natomiast moduł montowany w kasecie – 113,0 x 47,5 x 28,5 mm. Dostępnych jest pięć standardowych napięć wyjściowych w zakresie od 12 do 48 V (DC). Przy braku obciążenia układy zużywają moc poniżej 0,3 W. Sprawność osiągająca poziom do 89% spełnia wymagania związane z obecnymi trendami tworzenia ekologicznych urządzeń. Konstrukcja klasy II oznacza, że nie ma potrzeby prowadzenia połączenia masy (uziemienia), co przyczynia się do uproszczenia projektu.

Dopuszczalny zakres temperatury pracy układów wynosi od -40°C do +70°C, przy czym parametry nie ulegają zmianie do poziomu +50°C. Zasilacze XP Power ECE80 mogą pracować w większości środowisk bez potrzeby zapewniania radiatora czy dodatkowego przepływu powietrza. Moduły spełniają ograniczenia klasy B dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej – dotyczącej zarówno przewodzenia, jak i promieniowania – bez użycia dodatkowych komponentów. Uzyskały atesty UL, CSA, EN, oraz IEC60950-1.

Seria nowych zasilaczy jest dostępna w ofercie Allied Electronics, Digi-Key, Farnell, Newark i RS Components oraz u wybranych dystrybutorów regionalnych, a także bezpośrednio u XP Power. Układy mają trzyletnią gwarancję.

O autorze