Dwukanałowy, szerokopasmowy mieszacz 300 MHZ – 6 GHz od Linear Technology

Firma Linear Technology wprowadziła układ LTC5566 – nowy szerokopasmowy, dwukanałowy mieszacz o wysokim zakresie dynamicznym, który zawiera także programowalny wzmacniacz. Dwukanałowy mieszacz pracuje w szerokim zakresie częstotliwości wejściowych: od 300 MHz do 6 GHz.

Został on zoptymalizowany specjalnie pod kątem charakteryzacji nadchodzących sieci 5G pracujących w pasmach 3,6 lub 4,5 GHz, ale może także obsługiwać pasma istniejących już sieci 4G. Ponadto ten nowy układ scalony obsługuje pasmo pracy do 400 MHz, aby spełnić wymagania urządzeń dostępowych 5G pracujących na częstotliwościach poniżej 6 GHz. Opisywane urządzenie wyróżnia się ponadto wysokim zakresem dynamicznym – punkt kompresji 1 dB odpowiada mocy wejściowej +11,5 dBm, a punkt kompresji 3 dB dla +25,5 dBm na częstotliwości 3,6 GHz. Na wyższych częstotliwościach do 5,8 GHz, punkt kompresji 3 dB utrzymuje się powyżej poziomu 24 dBm. Zintegrowany wzmacniacz częstotliwości pośrednich pozwala uzyskać całkowite wzmocnienie konwersji do 12 dB. Wzmocnienie każdego kanału można zaprogramować niezależnie z krokiem 0,5 dB za pomocą wbudowanego interfejsu SPI. Gdy oba kanały są dołączone do przetwornika analogowo-cyfrowego, precyzyjna kontrola wzmocnienia zapewnia łatwą regulację wzmocnienia w obydwu kanałach i kalibrację optymalnego poziomu przy użyciu minimalnej liczny zewnętrznych komponentów.

Układ LTC5566 jest odpowiedni do realizacji wielokanałowych, bezprzewodowych urządzeń dostępowych 5G, które wymagają wysokich parametrów i szerokiego pasma na wysokich częstotliwościach. Wysoki stopień integracji układu pozwala zmieścić wiele kanałów w małej obudowie. Inne zastosowania nowego miksera to sieci 4G LTE Advanced, odbiorniki wieloantenowe, anteny rozproszone i radio cyfrowe (SDR).

Układ LTC5566 jest oparty na aktywnym mieszaczu z podwójnym symetryzatorem, który zapewnia brak strat konwersji i silną izolację między wrotami, co zmniejsza potrzebę stosowania zewnętrznych filtrów wysokich częstotliwości. Każde wejście mieszacza zawiera zintegrowany, szerokopasmowy symetryzator, pozwalając na podłączenie interfejsu symetrycznego. Za pomocą interfejsu SPI lub równoległych pinów można cyfrowo dostroić wejścia mieszacza, aby zapewnić minimalne straty odbicia w kilku szerokich, nakładających się pasmach w zakresie od 1,3 GHz do 5,3 GHz. Dzięki temu możliwa jest wygodna realizacja radia cyfrowego bez użycia dodatkowych, zewnętrznych komponentów. Możliwa jest również praca w niższych pasmach – 450, 700 oraz 900 MHz – poprzez włączenie dodatkowej cewki w celu dopasowania, co zapewnia lepszy zakres dynamiczny. Także praca w pasmach powyżej 5,3 GHz – na przykład 5,8 GHz – jest możliwa przy użyciu prostego zewnętrznego obwodu dopasowującego.

Mieszacz LTC5566 zapewnia izolację między kanałami na poziomie 50 dB do częstotliwości 3,6 GHz. Na częstotliwości 4,5 GHz izolacja utrzymuje się na poziomie 40 dB. Oba kanały wprowadzają nieznaczne tylko przesunięcie fazowe w całym zakresie tłumienia do 15,5 dB, co jest kluczowe w przypadku systemów MIMO.

LTC5566 pracuje z napięciem zasilania 3,3 V. Dwukanałowy układ pobiera nominalny prąd 384 mA. Każdy mieszacz można niezależnie włączać i wyłączać za pomocą oddzielnych linii. Dostępny jest ponadto tryb niskiego poboru mocy – zapewnia on pobór prądu 294 mA, ale nieco pogarsza punkt kompresji 3 dB. Układ pracuje w zakresie temperatur od -40°C do 105°C.

Mieszacz LTC5566 mieści się w plastikowej obudowie QFN o wymiarach 5 x 5 mm z 32. wyprowadzeniami. Jest już dostępny w ilościach hurtowych. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie produktu.

O autorze