Nowy, tani oscyloskop Rohde & Schwarz z rozdzielczością 10 bitów i ekranem dotykowym

Oscyloskopy stanowią podstawowe narzędzie wykorzystywane przez inżynierów, techników, hobbystów i studentów do testowania urządzeń elektronicznych i znajdywania błędów, dające możliwość obserwacji i pomiarów sygnałów elektrycznych.

Podczas targów Embedded World 2017 firma Rohde & Schwarz zaprezentowała swój nowy oscyloskop R&S RTB2000 z dolnej półki cenowej przeznaczony na potrzeby edukacji, badań i wykorzystania w procesie produkcji. Ceny tego przyrządu zaczynają się od 1250 euro – jednak zapewnia on funkcjonalność dotychczas dostępną wyłączenie w znacznie droższych oscyloskopach.

Firma Rohde & Schwarz powiększyła swą ofertę oscyloskopów o model R&S RTB2000, pierwszy tani oscyloskop oferujący ekran dotykowy i rozdzielczość pionową 10 bitów. Joerg Fries, wiceprezes odpowiedzialny za dział oscyloskopów w Rohde & Schwarz, komentuje: „Nasi inżynierowie mieli okazję wykorzystać najnowszą technologię do stworzenia produktu konsumenckiego. Było to dodatkowe wyzwanie: opracować przyrząd zapewniający jakość typową dla R&S przy bardzo konkurencyjnej cenie. Wyniki mogą być zaskoczeniem dla użytkowników, którzy otrzymają przyrząd o dużych możliwościach od sprawdzonego dostawcy, dostępny jednak także dla ograniczonego budżetu.”

10-bitowa rozdzielczość pionowa

Oscyloskopy mierzą zmiany napięcia w czasie. Ich głównym blokiem jest przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC), który determinuje zdolność oscyloskopu do rozróżniania amplitudy mierzonego sygnału. Przez niemal trzy dekady oscyloskopy oferowały głównie rozdzielczość pionową 8 bitów, co oznaczało 256 możliwych wartości amplitudy. Natomiast model R&S RTB2000 wykorzystuje autorski przetwornik ADC o rozdzielczości 10 bitów, który daje możliwość rozróżnienia 1024 wartości – czterokrotnie więcej, niż jakikolwiek inny oscyloskop w tym segmencie cenowym. Zwiększona rozdzielczość pozwala użytkownikom wykonać bardziej precyzyjne pomiary. Jest szczególnie użyteczna podczas próby wykrycia małych sygnałów na tle sygnałów o dużej amplitudzie.

Pamięć na 10 milionów próbek

Oprócz pasma i częstotliwości próbkowania, kolejną istotną cecha oscyloskopu jest głębokość pamięci próbek. To ona określa możliwości przyrządu w zakresie wykonywania długich pomiarów. Oscyloskopy R&S RTB2000 mają dużą pamięć akwizycji o rozmiarze 10 milionów próbek (MS) na kanał i 20 MS na kanał w trybie z nakładkowaniem. To stanowi wartość dziesięciokrotnie większą, niż w najlepszych przyrządach w tym segmencie. Dla użytkowników oznacza to dłuższy czas rejestracji, testów i wykrywania błędów, co daje dodatkowe możliwości badania urządzeń elektronicznych. Co więcej, ta standardowa pamięć może zostać dodatkowo rozszerzona do rozmiaru 160 MS (pamięci segmentowej).

Wyświetlacz 10,1 cala z obsługą dotykową

Przyrządy z serii R&S RTB2000 wykorzystują duży pojemnościowy ekran dotykowy o przekątnej 10,1”. Jest to ważne, ponieważ użytkownicy spędzają większość czasu, patrząc na wyświetlacz oscyloskopu. Modele R&S RTB2000 mają dwukrotnie większy wyświetlacz z nawet 10-krotnie większą liczbą pikseli, niż porównywalne oscyloskopy w tym segmencie cenowym – pozwala zatem na lepszy podgląd badanych sygnałów. Z kolei pojemnościowy ekran dotykowy jest ważny dla użytkowników oscyloskopu, ponieważ pozwala na szybszą i bardziej efektywną pracę z przyrządem. Ekrany dotykowe stają się już powszechne w pracy oraz w codziennym środowisku. Model R&S RTB2000 daje dostęp do dużego, pojemnościowego ekranu dotykowego także użytkownikom z ograniczonym budżetem .

Oscyloskopy z serii R&S RTB2000 dostępne są w wersjach z dwoma lub czterema kanałami i oferują pasma 70, 100, 200 lub 300 MHz. Ceny zaczynają się od 1250 euro za dwukanałowy modele 70 MHz. Dostępnych jest wiele rozszerzeń, które pozwalają zwiększyć możliwości przyrządu. Należy do nich między innymi rozszerzenie MSO (mixed signal oscilloscope) oferujące 16 kanałów cyfrowych, rozszerzenia umożliwiające wyzwalanie i dekodowanie danych wielu różnych standardowych protokołów, jak tez generator funkcji arbitralnych i 4-bitowy generator sekwencji.

Oscyloskop R&S RTB2000 został zademonstrowany publicznie po raz pierwszy podczas targów Embedded World 2017 w Norymberdze w dniach 14-16 marca oraz na Targach Automaticon 2017 w Warszawie 14-17 marca. Producent może się pochwalić pierwszymi Zamówieniami na oscyloskop RTB2000 już podczas premiery targowej. Przyrząd jest już dostępny w zamówieniach u Rohde & Schwarz i u wybranych dystrybutorów np. firmy NDN z Warszawy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie produktu lub bezpośrednio u przedstawiciela R&S.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99. E-mail: Rs-Poland@rohde-schwarz.com

O autorze