PSoC 6 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom projektantów IoT

Cypress oferuje już szóstą generację swojego flagowego produktu. Programmable System on Chip to połączenie programowalnych bloków analogowych i cyfrowych oraz – od tej wersji – aż dwóch mikrokontrolerów. Wszystko po to aby umożliwić maksymalną wydajność obliczeniową i energetyczną.

Wykonany w technologii 40 nm układ ma za zadanie sprostać wysokim wymaganiom odnośnie zużycia energii, wyjątkowo istotnym dla producentów urządzeń w świecie IoT. W tym celu układ wyposażony jest w dwa mikrokontrolery z rdzeniami ARM. Zużywający 22 μA/MHz rdzeń M4 taktowany zegarem o częstotliwości 150 MHz można wyłączyć na rzecz bardziej energooszczędnego procesora z rdzeniem M0+ który pracuje z częstotliwością do 100 MHz przy 15 μA/MHz . Czyni to platformę o wiele bardziej wszechstronną.

Jedną z głównych cech wyróżniających układy PSoC wśród konkurencji są konfigurowalne bloki analogowe i cyfrowe, dające niespotykaną możliwość konfiguracji wejść i wyjść analogowo-cyfrowych układu. Konfiguracja wspomagana jest przez znakomite oprogramowanie firmy Cypress – PSoC Creator. Dostępne peryferia cyfrowe spełniają aktualne standardy i do dyspozycji mamy wbudowaną obsługę USB, protokołów szeregowych czy też Bluetooth LE 5.0. Amerykański producent może się też poszczycić jednym z najlepszych w branży panelem dotykowym CapSense, którego kolejna generacja dostępna będzie w układach PSoC 6.

Cypress zwraca uwagę inżynierów na fakt, że wraz ze zwiększaniem możliwości połączenia układu z siecią rośnie także zagrożenie atakiem. PSoC 6 umożliwia tworzenie wielu równoległych bezpiecznych połączeń bez konieczności używania dodatkowego sprzętu a zabezpieczona przed atakami pamięć sprawia, że układ świetnie sprawdzi się w świecie IoT, gdzie należy liczyć się z możliwością  wystąpienia w sieci luk bezpieczeństwa.

Święcąca od lat tryumfy rodzina układów PSoC idzie z duchem czasu. Cypress świetnie zdaje sobie sprawę z konieczności coraz szerszego wykorzystywania przez inżynierów platform mobilnych i oferuje im najwyższej jakości produkt zaprojektowany z myślą o zastosowaniach w IoT. Jednocześnie najnowszy PSoC nie traci nic z dotychczasowej wszechstronności i najwyższej dbałości o szczegóły.

O autorze