12-bitowe oscyloskopy o pasmie 1 GHz – jedyne na rynku

Firma Teledyne LeCroy przedstawiła nowe oscyloskopy dla sygnałów analogowych i mieszanych: HDO4000A, HDO6000A, HDO8000A oraz MDA800A. Te cztery oscyloskopy wysokiej rozdzielczości mają pasmo od 200 MHz do 1 GHz i wykorzystują 12-bitową technologie HD4096. Technologia ta została wprowadzona w roku 2012 i do tej pory pozostaje unikalnym rozwiązaniem na rynku. Nowe produkty oferują ponadto zwiększoną funkcjonalność i możliwości pomiarowe. Teraz oscyloskopy z serii HDO-A automatycznie zapewniają optymalne wyświetlanie zarejestrowanych przebiegów w całym dostępnym paśmie przyrządu. Ponadto nowa generacja interfejsu MAUI oraz OneTouch pozwala na bardzo prostą konfigurację pomiarów, dzięki czemu użytkownicy mogą znacznie szybciej odnaleźć anomalie wśród złożonych sygnałów. Ulepszeń doczekały się również systemy PC wyposażone w szybsze procesory oraz większą pamięć i dyski SSD. Wraz z wprowadzeniem modeli HDO-A oscyloskopy wysokiej rozdzielczości stały się jeszcze bardziej wydajne dzięki 10-krotnemu nadpróbkowaniu, efektywnemu interfejsowi i mocniejszemu systemowi PC.

Wszechstronna skuteczność HDO

Wszystkie oscyloskopy HDO nadają się do testowania układów zasilania, systemów samochodowych oraz systemów wbudowanych i mechatronicznych dostarczających sygnały z czujników o wysokiej rozdzielczości. Są to popularne oscyloskopy w takich zastosowaniach, jak motoryzacja, cyfrowe systemy zarządzania zasilaniem, badanie integralności zasilania, badania na potrzeby fizyki oraz wojskowość i lotnictwo. Osiem kanałów dostępnych w oscyloskopach z serii HDO8000A jest użytecznych podczas testów trójfazowych systemów zasilania z równoczesnym odczytem wartości cyfrowej. Analizatory napędów silnika MDA800A oparte na platformie HDO800A również realizują pomiary mocy elektrycznej i mechanicznej w systemach trójfazowych dzięki unikalnemu podglądowi mocy statycznej i dynamicznej oraz możliwości kompletnej oceny systemu.

HDO zapewniają pasmo pracy do 1 GHz, pamięć akwizycji do 250 Mpt/ch (milionów próbek na kanał) i 12-bitową rozdzielczość pionową. Dostępne są również oscyloskopy dla sygnałów mieszanych (DSO). Wszystkie modele HDO oferują rozbudowany zestaw funkcji wyzwalania, dekodowania, pomiarów i tworzenia wykresów, w tym również wykresów oczkowych. Wszystkie te funkcje wraz z sondami ogólnego przeznaczenia lub do specjalnych zastosowań oraz z dostępnymi rozszerzeniami sprawiają, że oscyloskopy HDO cieszą się dużą popularnością w branży.

Technologia wysokiej rozdzielczości HD4096

Technologia wysokiej rozdzielczości HD4096 wykorzystuje 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC), wzmacniacze o wysokim stosunku sygnału do szumu i niskoszumną architekturę systemu. To rozwiązanie pozwala oscyloskopom HDO-A rejestrować i wyświetlać sygnały w paśmie 1 GHz z 16-krotnie większą rozdzielczością, niż zwykłe oscyloskopy. W modelach HDO-A technologia HDO4096 została wzbogacona o rozwiązanie Enchanced Sample Rate, które automatycznie zapewnia optymalny sposób wyświetlenia zarejestrowanych przebiegów w pełnym paśmie przyrządu.

Interfejs MAUI z kontrolą za pomocą gestów OneTouch

Wszystkie oscyloskopy HDO-A wykorzystują interfejs MAUI oraz OneTouch, który jest innowacyjnym rozwiązaniem Teledyne LeCroy. MAUI wraz z Onetouch zapewnia dużą wygodę i efektywność, pozwalając wykonać wszystkie typowe operacje za pomocą jednego dotknięcia. Interfejs użytkownika pozwala na pracę metodą przeciągnij-i-upuść w celu konfiguracji i kopiowania kanałów, funkcji matematycznych i parametrów pomiarów bez odrywania palca od ekranu. Intuicyjna interakcja z oscyloskopem wykorzystuje typowe gesty, takie jak przeciąganie i upuszczanie, chwytanie i przesuwanie. Natomiast przycisk „Add New” umożliwia szybkie dodawanie nowych kanałów, operacji matematycznych lub pomiarów, a przeciągnięcie palcem pozwala wyłączać przebiegi i parametry. Dzięki rozwiązaniom MAUI oraz OneTouch konfiguracja pomiaru i praca z oscyloskopem jest bardzo intuicyjna i wygodna.

Narzędzia do obsługi danych szeregowych

Teledyne LeCroy oferuje bogaty zestaw opcjonalnych rozszerzeń, dzięki którym można wyposażyć oscyloskopy HDO-A w funkcje obsługi wszelkich protokołów szeregowych. Są to zarówno rozszerzenia do automatycznych testów zgodności ze standardami, jak i wszechstronne narzędzia do debugowania. Dostępny jest wybór pakietów do pomiarów konkretnych protokołów oraz wykresów oczkowych, które pozwalają na skuteczną obserwację anomalii na liniach szeregowych. Te pakiety stanowią uzupełnienie dla zaawansowanego oprogramowania do wyzwalania i dekodowania, które pozwala przetwarzać zarejestrowane dane i przedstawiać je w formie graficznej na bieżąco, wykonywać pomiary na magistrali, jak też rysować wykresy oczkowe w celu wykonania testów z maską – standardową lub własną. W modelach dla sygnałów mieszanych dostępnych jest 16 linii cyfrowych, które można wykorzystać do wyzwalania, dekodowania, i pomiarów w celu analizy zmian czasowych podczas testowania systemów cyfrowych. To pozwala zachować kanały analogowe do obserwacji defektów warstwy fizycznej.

Wszystkie modele HDO-A można zamówić od dnia 4. kwietnia. Oczekiwany czas dostawy to 6 do 8 tygodni.

O autorze