[PROJEKT] Odczyt tagów RFID – KAmduino UNO i modRFID RC-522

Z tagami RFID spotykamy się bardzo często, np. „kasując” bilet w autobusie poprzez przyłożenie karty z biletem do czytnika, wchodząc do biura lub domu, gdzie musimy przyłożyć kartę do czytnika, aby otworzyć zamknięte drzwi. W projekcie zrealizowano prosty system, który będzie mógł posłużyć, np. do otwierania drzwi za pomocą odpowiedniego tagu RFID.

Do realizacji projektu będą potrzebne następujące komponenty:

Rysunek 1. modRFID RC-522 oraz dwa tagi (karta oraz brelok) 

Zestaw modRFID, oprócz modułu z układem RC522, dzięki któremu jest możliwe odczytywanie tagów RFID, zawiera również dwa tagi RFID w postaci breloczka oraz karty. Moduł współpracuje z tagami pracującymi z częstotliwością nośna równą 13,56 MHz. Do komunikacji z mikrokontrolerem wykorzystuje interfejs SPI. Ponieważ układ znajdujący się na płytce pracującej z napięciem 3,3 V, to aby podłączyć linie sterujące do KAmduino UNO, konieczne jest użycie konwertera stanów logicznych. Z jego pomocą sygnały o napięciu 3,3 V będą zamieniane na sygnały o napięciu 5 V (i odwrotnie). W zestawie są 2 listwy goldpinów (proste i kątowe) – jedną z nich należy przylutować do modułu przed przystąpieniem do realizacji projektu.

Kolejnym krokiem jest podłączenie modułu do odczytu tagów RFID do KAmduino UNO. Należy to zrobić zgodnie ze schematem pokazanym na rysunku 2.

 

Rysunek 2. Schemat podłączenia modułu modRFID do KAmduino UNO z wykorzystaniem konwertera stanów logicznych

Zmontowany układ prezentuje się następująco (kolory przewodów zgadzają się z schematem):

Rysunek 3. RFID RC-522 podłączony do KAmduino UNO

Do pobrania

O autorze