Jednoukładowy przełącznik ADI dla inteligentnych fabryk

Firma Analog Devices wprowadziła układ przełącznika internetowego obsługującego Ethernet czasu rzeczywistego i wiele protokołów (Real-time Ethernet, Multi-protocol – w skrócie REM). Jest to przedstawiciel nowej generacji wysokiej klasy rozwiązań dla deterministycznej łączności za pośrednictwem Ethernetu, przeznaczonych dla połączonych systemów ruchomych i inteligentnych fabryk. Oprogramowanie sterownika REM uzyskało certyfikaty odpowiednich organizacji branżowych korzystających z platformy ADI RapID.

Układ fido5000, opracowany przez zespół ADI ds. technologii deterministycznego Ethernetu (formalnie Innovasic), pozwolił zmniejszyć wymiary płytki i pobór mocy, jednocześnie zwiększając wydajność Ethernetu w węźle przy dowolnym obciążeniu sieci. Układ jest przeznaczony do zsynchronizowanych, połączonych systemów ruchomych, na przykład robotów. Współpracuje on z procesorami kontroli ruchu ADI ADSP-SC58x, ADSP-2158x oraz ADSP-CM40x. Do obsługiwanych protokołów należą PROFINET RT/IRT, Ethernet/IP z DLR opartym na technologiach beacon, ModbusTCP, EtherCAT, SERCOS i POWERLINK. Układ pozwala uzyskać czas reakcji poniżej 125 µs. Zawiera też sterowniki, który upraszczają integrację z dowolnym stosem protokołów przemysłowego Ethernetu.

W zastosowaniach typu inteligentna fabryka fido5000 może współpracować z dowolnym procesorem, protokołem i  stosem, dzięki czemu ułatwia integrację pojedynczego interfejsu przemysłowego Ethernetu w dowolnym systemie obsługującym wiele protokołów. Układ fido5000 stanowi przyszłościowe rozwiązanie, które przewiduje ewolucję protokołów przemysłowego Ethernetu w stronę standardów TSN (Time Sensitive Networking).

Produkty fido5100 oraz fido5200 są już dostępne w postaci próbek, natomiast produkcja masowa jest zaplanowana na wrzesień 2017 roku. Układy mieszczą się w obudowach BGA 144. Model fido5200 w stosunku do 5100 zapewnia dodatkową obsługę EtherCAT w nieco wyższej cenie.

Dodatkowe informacje na temat przełącznika fido5000 REM są dostępne na stronie produktu. Informacje o innych rozwiązaniach ADI do sterowania napędem znajdują się tu, natomiast rozwiązaniach dla automatyki – tu.

O autorze