Moduły Samsung ARTIK – opoka systemu IoT koreańskiego giganta

ARTIK zdaje się aspirować do konkurencji z rozwiązaniami typu Enterprise takimi jak Visible Things Avnet Silica. Samsung wprost mówi o „ekosystemie” ARTIK, który pozwala szybko ukończyć projekt nawet w dużej skali. Jednak głównym elementem każdego projektu IoT są rozproszone energooszczędne moduły bezprzewodowe. Co ma tu do zaproponowania koreański producent?

Listę modułów ARTIK zaczniemy omawiać od najmniejszych urządzeń z rodziny ARTIK 0. Zużywają niewiele energii – w stanie uśpienia ok. 2 µA, są tanie i bardzo małe. Do komunikacji ARTIK 020 używa standardu Bluetooth, a bardziej wszechstronny ARTIK 030 wyposażono w zwykłą antenę RF na 2,4 GHz z wbudowaną obsługą sieci typu mesh – Zigbee i Thread.

Jeśli potrzebujemy czegoś mocniejszego niż taktowane 40 MHz zegarem procesory ARM Cortex-M4 w które wyposażona jest rodzina ARTIK 0, to warto przyjrzeć modułom ARTIK 520, które na pokładzie mają już ARM Cortex-A7 o częstotliwości taktowania 1 GHz. Kolejny w rodzinie ARTIK 530 posiada Cortex-A9 z zegarem 1,2GHz oraz koprocesor graficzny ARM MALI. Te mocno zintegrowane układy SoM (ang. System in Module) mogą się komunikować nie tylko z wykorzystaniem BLE, czy Zigbee ale także w standardzie WiFi. Rodzinę ARTIK 5 Samsung określa jako kompromis pomiędzy wydajnością i energooszczędnością.

W charakterze bram sieciowych, zdolnych do zbierania i częściowej obróbki danych z sieci mogą posłużyć moduły z rodziny ARTIK 7. 64-bitowy, ośmiordzeniowy ARM Cortex A-53 ze wsparciem GPU to szybko bijące serce tego silnie zintegrowanego układu. Posiada on oprócz wymienianych już wcześniej interfejsów komunikacyjnych także tzw. secure element, czyli dodatkowy procesor szyfrujący gwarantujący bezpieczeństwo transmisji i umożliwiający nawet bezprzewodowe transfery pieniężne. ARTIK 7 całkowicie zastąpi nieprodukowane już moduły ARTIK 10, które posiadały czterordzeniowy procesor oraz spore zasoby pamięci i miały służyć w sytuacjach dużego lokalnego zapotrzebowania na moc obliczeniową i grafikę, np. w centrach sterowania, z wykorzystaniem graficznych narzędzi i modeli.

Wygląda na to, że Samsung dość dokładnie pokrył możliwe spektrum urządzeń koniecznych do zbudowania dowolnej sieci czujnikowej. Jeśli połączymy to z możliwością wykorzystania gotowego rozwiązania chmurowego oraz ambitnymi planami powiększania aktywności w tym obszarze rynku elektronicznego, to ARTIK staje się bardzo rozsądnym i przyszłościowym wyborem przy planowaniu projektu w dziedzinie IoT.

O autorze