32-bitowy procesor w maXimatorze: czy nadal wolisz Arduino?

Następnie wpisujemy w pole Period wartość 5000000 (5 milionów) i zmieniamy Units na clocks.

Następnie dodajemy wyjście PIO:

które konfigurujemy jako 4-bitowe wyjście:

Teraz należy połączyć ze sobą wszystkie urządzenia. Z nios2_gen2_0 data_master podpinamy magistralę do wszystkich s1, z nios2_gen2_0 instruction_master podpinamy do s1 przy onchip_memory, z clk_0 łączymy wszystkie clk z clk w innych modułach oraz clk_reset z reset w innych modułach. W nios2_gen2_0 podpinamy do debug_reset_request wszystkie resety, a z nios2_gen2_0 łączymy IRQ z timera. Następnie przy pio_0 przy externam_connection klikamy dwukrotnie szary tekst Double-click to export i wpisujemy led. Z menu wybieramy System->Assign Base Addresses i klikamy prawym myszy na nios2_gen2_0 i wybieramy Edit. W zakładce Vectors zmieniamy Reset vector memory oraz Exception vector memory na onchip_memory2_0.s1.

Zapisujemy projekt jako NIOS_LED, projekt powinien wyglądać tak:

Po kliknięciu Finish wygeneruje się opis sprzętu który trzeba zaimportować w głównym projekcie. Z menu wybieramy Project->Add/Remove Files in Project… przy File name kilikamy […] i wybieramy: NIOS_LED/synthesis/NIOS_LED.qip. Następnie klikamy kolejno: Add, Apply i OK.

Możemy teraz spróbować skompilować projekt, niestety brakuje jeszcze programu na NIOS-a oraz nie są podpięte diody LED do wyjść, w związku z czym pojawią się komunikaty błędów:

Konfiguracja pinów

Uruchamiamy teraz Pin Planner (z menu wybieramy Assigments->Pin Planner), podłączamy LED-y oraz zegar przeciągając z dolnej tabelki (Node Name) na odpowiedni pin na układzie.

clk_clk PIN_L3

led_export[3]    PIN_R16

led_export[2]    PIN_P16

led_export[1]    PIN_N16

led_export[0]    PIN_M16

Po podłączeniu nic nie zapisujemy tylko zamykamy narzędzie Pin Planner.

Tworzenie programu dla NIOS-a

W Quartusie z menu wybieramy Tools->Nios II Software Build Tools for Eclipse. Uruchomi się popularne IDE Eclipse. Z menu – tym razem programu Eclipse – wybieramy File->New->Nios II Application and BSP from Template. W polu SOPC Information File name: wybieramy plik NIOS_LED.sopcinfo, po „przemieleniu” tego pliku, w Project name wpisujemy NIOS_LED wybieramy w Templates „Hello World Small”.

i klikamy Finish.

Do pobrania

O autorze