Analog Discovery 2 + minikomputer jednopłytkowy=domowe laboratorium

Mini laboratorium w wersji z Orange Pi PC Plus

Po kolejnych poszukiwaniach w Internecie dotarłem do informacji, że udane próby zbudowania takiego mini laboratorium wykonał Haroldo Amaral i opisał to w artykule „Utilizando a Interface Digilent Analog Discovery na Orange Pi PC Plus” na stronie https://www.embarcados.com.br/digilent-analog-discovery-na-orange-pi-pc-plus/ (niestety język portugalski, ale tłumacz Google dał radę). No może nie do końca takie samo mini laboratorium autor tego artykułu zrobił, bo RPi3 zastąpił minikomputerem Orange Pi PC Plus i używał starszej wersji Analog Discovery (bez numeru 2 w nazwie) ale sugeruje w artykule, że na AD2 tez powinno działać. Postanowiłem więc, że i ja spróbuje tego samego.

Fot. 15. Orange Pi PC Plus

Nabyłem więc Orange Pi PC Plus, który okazuje się dość ciekawym minikomputerem, a to co go szczególnie wyróżnia to wbudowane 8GB pamięci eMMC, na która można przerzucić system co powinno gwarantować płynniejsze, szybsze i stabilniejsze działanie systemu niż z karty SD. Więcej o tym mikrokomputerze można poczytać na http://www.orangepi.org/.

A oto i kolejny bohater (fotografia 15), na bazie którego zmontowałem drugą wersję mini laboratorium (fotografia 16).

Fot. 16. Druga wersja mini laboratorium

Oczywiście najpierw podobnie jak w przypadku RPi3 należało postępować zgodnie z dokumentacją Orange Pi PC Plus aby zainstalować system. Mój wybór padł na Armbian dla Orange Pi PC Plus. Jak zainstalować system krok po kroku to wystarczy zobaczyć na informacje na tej stronie https://www.armbian.com/orange-pi-pc-plus/. Nie będę tego w tym miejscu opisywał bo w sumie jest to podobne do instalacji systemu na RPi3, a poza tym każdy może nieco inną dystrybucję wybrać jako system dla swojej „pomarańczy”.

System z karty ładnie się zainstalował po czym poleceniem (patrz http://docs.armbian.com/User-Guide_Getting-Started) sudo nand-sata-instal” przerzuciłem system z karty SD do pamięci wbudowanej 8GB typu eMMC. Muszę przyznać że po tej operacji Linux na OPiPC+ naprawdę ładnie i płynnie działa – jak to wygląda widać na zrzucie ekranu (rysunek 17).

Rys. 17. Armbian na Orange Pi PC Plus

Kolejne kroki to już jak dla RPi3 czyli zainstalowanie oprogramowania Digilent. Wszystko poszło jak i poprzednio bez problemu co i skrót do uruchomienia WaveForms pojawił się w menu (rysunek 18).

Rys. 18. Tylko krok od sprawdzenia czy tym razem się udało

Rys. 19. Tym razem wszystko działa bez problemów

No więc klik i uruchamiamy aplikację oczywiście wcześnie wszystko podpięte jak na fotografii 16, a AD2 jest bez zasilacza zewnętrznego tylko wpięty przez huba. Wszystko pięknie ruszyło i po kilku godzinach testowania mogę powiedzieć, że mini laboratorium mam uruchomione (rysunek 19).

 

O autorze