XC6806 – ładowarka dla jednoogniwowych baterii litowo-jonowych

Firma Torex Semiconductor z siedzibą w Tokio wprowadziła serię scalonych układów XC6806  przeznaczonych dla ładowarek do pojedynczych, wtórnych ogniw litowo-jonowych / polimerowych. Układy pozwalają na ładowanie baterii do napięcia maksymalnego 3,5 -4,55 V i oferują dodatkowe możliwości.

Do funkcji układów z serii XC6806 należy kontrola stanu naładowania baterii i prądu zasilania poprzez utrzymywanie ich na odpowiednim poziomie. Maksymalne napięcie naładowanej baterii można skonfigurować w szerszym zakresie, niż w przypadku poprzednich produktów. Aby zapewnić kompatybilność z różnymi rodzajami baterii litowych, zakres napięcia maksymalnego został rozszerzony do 3,5 – 4,45 V. Układy mają również funkcje wyłączania, która może całkowicie odciąć dopływ prądu baterii do urządzenia. To pozwala ograniczyć prądy upływu baterii do poziomu 100 nA, gdy urządzenie nie jest używane. Dzięki temu można zapewnić długotrwałą pracę urządzeń o niskim poborze prądu zasilanych z małych baterii.

Oferowane układy mieszczą się w obudowach USP-10B o wymiarach 2,9 x 2,9 x 9,6 mm lub LGA-10B1 o wymiarach 2,5 x 1,6 x 0,4 mm, które zapewniają efektywne odprowadzanie ciepła, co może być istotne podczas projektowania ładowarek.

 

Najważniejsze cechy XC6906:

  • Sterowanie prądem ładowania i prądem systemu
  • Obsługa maksymalnych napięć baterii w zakresie od 3,5 do 4,45 V
  • Prąd upływu baterii obniżony do 100 nA
  • Funkcje wyłączania mogą całkowicie odciąć zasilanie urządzenia przez baterie.

O autorze