LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Xilinx przedstawia nową kategorię produktu – adaptacyjny układ obliczeniowy

Firma Xilinx zaprezentowała przełomowy produkt należący do nowej kategorii zwanej ACAP (adaptive compute acceleration platform). Jego funkcjonalność znacznie przewyższa możliwości tradycyjnych rozwiązań FPGA. ACAP stanowi heterogeniczną, wielordzeniową platformę obliczeniową o wysokim stopniu integracji, która może się zmieniać na poziomie sprzętowym w celu adaptacji do zróżnicowanych zadań i zastosowań. Adaptację ACAP można przeprowadzić w sposób dynamiczny podczas pracy. Platforma oferuje taką wydajność w stosunku do poboru mocy, która przewyższa możliwości procesorów CPU lub GPU.

Platforma ACAP nadaje się do przyspieszenia wielu różnych systemów w nadchodzącej erze Big Data oraz sztucznej inteligencji. Do przykładowych zastosowań należą: transkodowanie wideo, przetwarzanie baz danych, kompresja danych, wyszukiwanie, wnioskowanie AI, genomika, wizja maszynowa oraz urządzenia sieciowe. Projektanci sprzętu oraz programiści będą w stanie stworzyć produkty oparte na ACAP dla urządzeń komputerowych, urządzeń brzegowych i chmury. Pierwsza seria produktów ACAP o nazwie „Everest” zostanie wykonana w procesie technologicznym TSMC 7 nm i będzie wprowadzona w tym roku.

„Jest to znaczący przełom dla rynku i nasze największe osiągnięcie inżynieryjne od czasów wynalezienia FPGA.” – oznajmił Victor Peng, prezes i dyrektor generalny Xilinx. „Ta rewolucyjna, nowa architektura jest częścią szerszej strategii, która wykracza poza same układy FPGA i ofertę dla projektantów sprzętu. Zastosowanie produktów ACAP przez centra danych, jak i inne rynki naszej firmy, pozwoli przyspieszyć powszechne wykorzystanie adaptacyjnych obliczeń. Dzięki temu wizja świata inteligentnych, połączonych i adaptacyjnych urządzeń stanie się bliższa realizacji.”

Układy ACAP opierają się na nowej generacji macierzy FPGA z rozproszoną pamięcią i sprzętowo programowanych blokach DSP. Zawierają one również wielordzeniowe układy SoC (System-on-Chip) i jeden lub więcej silników obliczeniowych (compute engine) – programowanych w odpowiednim języku, lecz jednocześnie pozwalających na adaptację sprzętową. Wszystko to jest połączone siecią, tzw. Network on Chip (NoC). ACAP dysponuje również programowalnymi wejściami I/O o wysokim stopniu integracji – od sprzętowo programowalnych kontrolerów pamięci, zaawansowanych układów SerDes i najnowszych przetworników RF-ADC/DAC, do zintegrowanej pamięci wysokiej przepustowości (HBM) – w zależności od wersji układu.

Programiści będą mogli wykorzystać systemy oparte na układach ACAP przy użyciu takich języków, jak C/C++, OpenCL i Python. Układy ACAP można również programować sprzętowo na poziomie RTL przy użyciu narzędzi przeznaczonych dla układów FPGA.

Platforma ACAP była projektowana przez cztery lata, a badania pochłonęły miliard dolarów. Obecnie ponad 1500 inżynierów Xilinx projektuje sprzęt i oprogramowanie ACAP oraz Everest. Narzędzia programistyczne zostały już dostarczone kluczowym klientom. Produkcja serii Everest ruszy w tym roku, a pierwsze dostawy do klientów nastąpią w roku 2019.

Xilinx oczekuje, że Everest osiągnie dwudziestokrotny wzrost wydajności wielowarstwowych sieci neuronowych – w porównaniu do obecnego najnowszego układu FPGA Virtex VU9P w rozmiarze technologicznym 16 nm. Zdalne nadajniki radiowe 5G oparte na układach Everest uzyskają czterokrotnie wyższą przepustowość, niż najnowsze systemy radiowe oparte na układach 16 nm. Zwiększoną wydajność i  lepszą sprawność energetyczną można wykorzystać w wielu obszarach zastosowań: w nauce i przemyśle, motoryzacji i medycynie, a także w obronności i lotnictwie, pomiarach i emulacji, systemach audio/wideo oraz transmisji, jak też w zastosowaniach użytkowych.

Architektura ACAP została po raz pierwszy zapowiedziana w ramach najnowszej strategii firmy. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie Xilinx.

Autor: Xilinx
Tagi: ACAP, news, Xilinx