Freescale Freedom KL25Z (FRDM-KL25Z): Kinetis L w formacie Arduino

 

 

 

Zestaw Freedom to pewnego rodzaju legenda wśród fanów mikrokontrolerów Kinetis, pogłoski o jego istnieniu krążą po rynku od kilkunastu tygodni. Jego „sercem” jest mikrokontroler Kinetis L z rdzeniem Cortex-M0+, ma wbudowane zaawansowane peryferia, producent przygotował na niego efektowne przykłady, a jego ceny (ok. 65 PLN brutto) trudno nie uznać za atrakcyjnej…

Zacznijmy od przedstawienia wyposażenia zestawu Freedom: jego „mózgiem” jest mikrokontroler MKL25Z128VLK4 (rodzina Kinetis L), montowany w obudowie LQFP80. Rdzeń Cortex-M0+ jest taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 48 MHz, użytkownik ma do dyspozycji z pamięć Flash o pojemności 128 kB i SRAM o pojemności 16 kB.

Fot. 1. Widok płytki zestawu FREEDOM z zaznaczonymi elementami wyposażenia

Fot. 1. Widok płytki zestawu FREEDOM z zaznaczonymi elementami wyposażenia

 

 

Standardowymi elementami wyposażenia zestawu Freedom jest 3-osiowy akcelerometr MEMS MMA8451Q z serii Xtrinsic firmy Freescale, dioda LED RGB oraz slider pojemnościowy, który spełnia rolę analogowego nastawnika (fotografia 1). Linie GPIO mikrokontrolera Kinetis L wyprowadzono na pola lutownicze rozmieszczone zgodnie ze standardem Arduino, co umożliwia dołączanie do niego większości płytek rozszerzających zgodnych z tym standardem. Na fotografii 2 pokazano porównanie oryginalnej płytki Arduino Uno i płytki zestawu Freedom FRDM-KL25Z.

 

Fot. 2. Zestaw Freedom jest mechanicznie zgodny z płytkami systemu Arduino

Fot. 2. Zestaw Freedom jest mechanicznie zgodny z płytkami systemu Arduino

 

 

Prezentowany zestaw firmy Freescale wyposażono w interfejs OpenSDA, umożliwiający programowanie pamięci Flash mikrokontrolera Kinetis L oraz debugowanie jego pracy. Działanie interfejsu w przypadku wymiany oprogramowania mikrokontrolera zastosowanego w zestawie jest bardzo proste i nie wymaga instalowania jakiegokolwiek oprogramowania: zmodyfikowanie zawartości pamięci Flash wymaga jedynie skopiowania skompilowanego pliku z programem na urządzenie mass storage, w jakie przeobraża się domyślnie Freedom po dołączeniu do interfejsu USB komputera. Schemat blokowy zestawu Freedom pokazano na rysunku 3.

 

Rys. 3. Schemat blokowy zestawu Freedom

Rys. 3. Schemat blokowy zestawu Freedom

 

 

Dodatkowe informacje o zestawie Freedom są dostępne pod adresem: www.freescale.com/freedom

 

Producent zestawu przygotował dla konstruktorów zamierzających wykorzystać jego możliwości specjalną wersję systemu operacyjnego MQX Lite, który jest zoptymalizowany pod kątem stosowania w relatywnie małych mikrokontrolerach z rodziny Kinetis L. Dostępne jest także bezpłatne środowisko dla programistów z kompilatorem języka C – pakiet Code Warrior (już w wersji 10.3) – które można pobrać ze strony producenta.
Ważnym atutem mikrokontrolerów Kinetis L i zestawów Freedom, jest ich dostępność w sklepach (także krajowych) już teraz, praktycznie na samym początku promowania nowych podzespołów przez producenta. Nie tylko ułatwia to szybki start samodzielnych działań szerokich rzesz konstruktorów, ale minimalizuje także ryzyko rozczarowania wynikającego z braku możliwości zakupu elementu odpowiedniego do realizowanej aplikacji.

O autorze