LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Freedom KL25 (FRDM-KL25Z): Kinetis L (Cortex-M0+) w formacie Arudino

 

Cieszący elektroników trend radykalnego obniżania cen zestawów ewaluacyjnych jest przez producentów konsekwentnie podtrzymywany, co skutkuje wprowadzaniem do sprzedaży zestawów takich jak Freedom KL25, w którym zastosowano mikrokontroler z rodziny Kinetis L, wyposażony w rdzeń Cortex-M0+. Poważnym atutem prezentowanego zestawu jest jego zgodność mechaniczna z formatem Arudino.

Jako pierwsze w rodzinie Kinetis (firmy Freescale) trafiły na rynek mikrokontrolery Kinetis z serii K. Są one wyposażone w rdzeń Cortex-M4 i Cortex-M4F (w zależności od typu), który zapewnia dużą wydajność obliczeniową, wynikającą zarówno z cech rdzenia jak i wysokich dopuszczalnych częstotliwości taktowania.
Nowością na rynku są mikrokontrolery z rodziny Kinetis L, które wyposażono – jak na razie (listopad 2012) jedyne takie na rynku – w rdzeń Cortex-M0+. Jest to poprawiona przez firmę ARM wersja rdzenia Cortex-M0, który trafił do mikrokontrolerów wielu innych producentów.

Fot. 1. Wygląd zestawu ewaluacyjnego Freedom KL25Z firmy Freescale

Fot. 1. Wygląd zestawu ewaluacyjnego Freedom KL25Z firmy Freescale

 

 

Z myślą o ułatwieniu startu z mikrokontrolerami Kinetis L początkującym konstruktorom, firma Freescale przygotowała tani (cena w KAMAMI.pl wynosi ok. 65 PLN brutto) zestaw uruchomieniowy o nazwie Freedom (Freedom KL25Z), którego wygląd pokazano na fotografii 1. „Praktykujący” czytelnicy zauważą z pewnością podobieństwo wyglądu płytki drukowanej zestawu Freedom do popularnego systemu Arduino i jak widać na fotografii 2, można nią zastąpić między innymi bardzo popularny moduł Arduino Uno.

 

Fot. 2. Zestaw FRDM-KL25Z (Freedom) jest zgodny z modułami systemu Arduino

Fot. 2. Zestaw FRDM-KL25Z (Freedom) jest zgodny z modułami systemu Arduino

 

 

„Sercem” zestawu Freedom jest mikrokontroler MKL25Z128VLK4, wyposażony w pamięć Flash o pojemności 128 kB i 16 kB pamięci SRAM, montowany w obudowie LQFP80. Rdzeń mikrokontrolera (Cortex-M0+) jest taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości 48 MHz, ma wbudowany (między innymi) interfejs USB OTG-FS. Poza mikrokontrolerem na płytce zastosowano także 3-osiowy akcelerometr MMA8451Q, diodę LED-RGB, pojemnościowy nastawnik suwakowy (slider), a wolne linie GPIO mikrokontrolera wyprowadzono na pola lutownicze, w których można zainstalować gold-piny o rastrze 2,54 mm.

 

Najnowsze informacje i materiały dotyczące zestawu Freedom są dostępne na stronie producenta.

 

Integralnym elementem wyposażenia zestawu Freedom jest interfejs USB umożliwiający programowanie pamięci Flash mikrokontrolera i debugowanie jego pracy, który nosi nazwę OpenSDA. Jedną z jego możliwości jest wymiana firmware’u w mikrokontrolerze zestawu bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania – programator jest widziany w systemie jako urządzenie klasy mass storage, na które „nagrywa się” plik wynikowy z programem dla mikrokontrolera. Ułatwia to szybką wymianę oprogramowania na dowolnym komputerze PC.
Zestaw jest dostarczany przez producenta domyślnie z zapisanym programem przykładowym, który demonstruje przykładowe możliwości elementów peryferyjnych zastosowanych w zestawie. Działanie programu demonstracyjnego na zestawie Freedom pokazano na filmie.

Pomimo prostoty konstrukcji realne możliwości zestawu Freedom KL25Z (FRDM-KL25Z) są duże, zarówno ze względu na zastosowanie w nim mikrokontrolera o dużej mocy obliczeniowej, bogatemu wyposażeniu, jak i zgodności mechanicznej z popularnym standardem Arduino. Drugim poważnym atutem zestawu jest niska cena, pozwalająca szybko wejść mikrokontrolerom Kinetis L „pod strzechy”.