Systemy soczewek do oświetlenia LED firmy Khatod

Systemy soczewek do oświetlenia LED firmy Khatod

Chcąc wykorzystać matrycę diod LED do generacji szerokiego i ukierunkowanego strumienia światła, np. aby zastąpić tradycyjne żarówki z reflektorami w oświetleniu ulicznym, potrzebujemy odpowiednio zaprojektowanej matrycy soczewek lub niewielkich reflektorów. Firma Khatod ma w swojej ofercie jedne i drugie, a najliczniejszą rodzinę rozwiązań stanowi wśród nich pięć serii soczewek Nactus przeznaczonych dla diod typu Power LED. Jedna z nich została uhonorowana pod koniec zeszłego roku nagrodą LEDinside AURORA AWARD 2012.

Wszystkie moduły Nactus zostały zaprojektowane pod kątem nowoczesnych, wysokowydajnych diod LED o strumieniach od 100 do 300 lumenów z wata, a ich części optyczne są wykonane z PMMA (szkła akrylowego). Podstawowa linia produktów jest nazwana Nactus 101 i składa się z matryc od 12 do 48 diod. Dostępnych jest ponad sto standardowych modeli, które dzięki modularności można łączyć w bardziej wyrafinowane struktury. Moduły wyposażone są w otwory na obudowy czujników oraz zestaw otworów montażowych wzdłuż krawędzi. Części optyczne nie łączą się bezpośrednio z diodami, ani płytką PCB i są zabezpieczone przeciw promieniom UV i mogą pracować poza pomieszczeniami. To właśnie Nactus 101 zostały nagrodzone LEDinside AURORA AWARD 2012.

Druga z serii, Nactus DS cechuje się tym, że zamiast typowej kieszeni na przewody przy brzegu modułu, jest wyposażona w otwór w środku, przez który można przetknąć kable do sterownika. Dzięki usunięciu kieszonek bocznych, moduły są zupełnie płaskie przy brzegach.

Wszystkie modele Nactus 101 i DS mogą na zamówienie zostać uszczelnione za pomocą silikonowej uszczelki umieszczanej w specjalnie przygotowanym do tego rowku, dzięki czemu uzyskują stopień ochrony IP65. Dostępne są też dwie gotowe serie modułów z uszczelnieniem Nactus IP i Natcus IP DS.

Najbardziej zaawansowaną spośród modułów Nactus jest seria Free Form. Pozwala ona na dowolny wybór kształtu i rozmiaru modułu oraz sposobu świecenia całości i pozostawienie realizacji firmie Khatod. Co ciekawe, przy zachowaniu minimalnej wymaganej wielkości zamówienia, projekt optyczny i mechaniczny wykonywany jest nieodpłatnie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach firmy Khatod.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze