Exynos 5 Octa – nowy procesor Samsunga dla urządzeń mobilnych

Exynos 5 Octa - nowy procesor Samsunga dla urządzeń mobilnych

Zgodnie z zapowiedziami, jakie padły podczas targów CES, Samsung ogłosił, że nowy model procesora z linii Exynos trafi do produkcji w drugim kwartale tego roku. Exynos 5 Octa to pierwszy na świecie procesor wykorzystujący architekturę ARM big.LITTLE. Pozwala ona na zintegrowanie w jednej obudowie zarówno rdzeni o wysokiej wydajności obliczeniowej, jak też rdzeni mniej wydajnych, ale cechujących się niższym poborem prądu. Takie rozwiązania pozwala przydzielać zadania do rdzeni według kryterium zapotrzebowania na moc obliczeniową, co efektywnie minimalizuje zużycie energii procesora.

Nowy układ Samsunga wyposażony jest w dwie czterordzeniowe jednostki obliczeniowe, jedną z rdzeniami Cortex-A15 (o maksymalnej częstotliwości pracy 1.6 – 1.8 GHz), przeznaczoną do wykonywania zadań wymagających obliczeniowo i drugą z rdzeniami Cortex-A7 (o maksymalnej częstotliwości pracy 1.2 GHz) do zadań o mniejszych wymaganiach.

Exynos 5 Octa jest bardzo dobrze wyposażony w peryferia do przetwarzania obrazu i wideo. Procesor ten przebija ponad dwukrotnie możliwości swojego poprzednika, modelu Exynos 4 Quad, jeśli chodzi o przetwarzanie grafiki 3D. Nowy produkt Samsunga ma wystarczającą moc obliczeniową do obsługi najlepszych i najbardziej wymagających wyświetlaczy dla tabletów i smartfonów klasy premium – WQXGA o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Procesor jest ponadto wyposażony w sprzętowy kodek wideo full HD 60 fps, pozwalający na nagrywanie i odtwarzanie filmów w jakości 1080p oraz interfejs do układów pamięci o przepływności 12.8 GB/s.

Warto też wspomnieć, że dzięki zastosowaniu interfejsu e-MMC 5.0 oraz USB 3.0 (po raz pierwszy na rynku), nowy model Exynosa oferuje możliwości komunikacyjne potrzebne do pełnego wykorzystania jego mocy obliczeniowej, dzięki czemu użytkownicy będą mogli cieszyć się szybszym startem urządzenia, ładowaniem gier 3D czy bardziej płynnym przeglądaniem zasobów sieci.

Exynos 5 Octa będzie produkowany w najnowszej technologii 28 nm opracowanej przez Samsung, nazwanej HKMG (High-k Metal Gate), poprawiającej wydajność energetyczną procesora dzięki minimalizacji statycznych prądów upływu.

Nowy Exynos stanowi serce smartfona Galaxy S4, zaprezentowanego kilka dni temu w Nowym Jorku, który do masowego odbiorcy ma trafić pod koniec kwietnia.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie serii Exynos.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze