CMX7011 – cyfrowy procesor głosu CML

CMX7011 – cyfrowy procesor głosu CML

Firma CML Microcircuits ma w swojej ofercie cyfrowy procesor głosu, przeznaczony do zastosowań krótkofalarskich oraz zdalnych sterowników bram i drzwi, wyposażony w funkcje szyfrowania. Układ został nazwany CMX7011 i ma służyć do łatwego wzbogacania systemów analogowych o  funkcje przetwarzania cyfrowego, takie jak np. szyfrowanie.

Procesor pracuje w trybie półdupleksowym i wyposażony jest w modem FFSK na pasmo audio, zestaw filtrów oraz sterowane cyfrowo wzmocnienie sygnału wejściowego i wyjściowego. Dzięki wbudowanemu modemowi, sygnały z procesora CMX7011 można bez problemu włączyć do wejścia i wyjścia audio w torze analogowego przetwarzania, co często można zrobić poprzez specjalne gniazdo przeznaczone dla akcesoriów. Transmisję radiową układ realizuje poprzez wydajny protokół, pozwalający na obsługę do 256 indywidualnych użytkowników i szyfrowanie transmisji w czasie rzeczywistym poprzez scramblowanie z użyciem programowalnych 16-bitowych kluczy.  Istnieje możliwość zdefiniowania rozmiaru pakietu danych.

Układ obsługuje nagrywanie i odtwarzanie sygnału, zabezpieczanie pakietów danych oraz jest ma zaimplementowany protokół typu Late/Re-entry, poprawiający jakość transmisji w złych warunkach, np. przy zaniku sygnału.

Układ wyposażony jest w wokoder wykorzystujący RALCWI (Robust Advanced Low Complexity Waveform Interpolation) – technikę opracowaną przez CML. Ważną częścią wyposażenia jest także programowalny bufor służący do realizacji funkcji PTT (Push-To-Talk), pozwalający na bezzwłoczne nagrywanie głosu w czasie nadawania. Dzięki temu można eliminować zniekształcenia powstające w początkowej fazie transmisji, w czasie potrzebnym do dekodowania sygnałów takich jak CTCSS w odbiorniku oraz kompensować opóźnienia wprowadzane przez repeatery.

Procesor CMX7011 wykorzystuje technologię FirmASIC, dającą duże możliwości jeśli chodzi o aktualizację i zmiany funkcji układu za pomocą plików Function Image. Układ dostępny jest w 48-pinowych obudowach LQFP i VQFN.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układu, a szczególnie w dostępnej tam broszurze i nocie katalogowej.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze