Moduły komunikacyjne dla komputerów PCI-104

Moduły komunikacyjne dla komputerów PCI-104

Firma ACCES poszerzyła swoją ofertę o nową rodzinę modułów komunikacji szeregowej przeznaczonych do komputerów przemysłowych zbudowanych w oparciu o standard PCI-104. Rodzina nazywa się 104I-COM-8SM, a należące do niej moduły pozwalają wyposażyć komputer PCI-104 w różne kombinacje popularnych interfejsów RS, obsługiwanych poprzez UART.

Płytki 104I-COM-8SM to moduły, wyposażone w 2, 4 lub 8 wieloprotokołowych portów RS-232/422/485, których typ można doprecyzować (także w miejscu pracy urządzenia) za pomocą zworek. Każdy z portów RS-232 obsługuje transmisję z przepustowością do 921,6 kb/s i implementuje pełny zestaw sygnałów modemowych (CTS, RTS, RI, DTR, DSR, CD), dający kompatybilność z wieloma urządzeniami wykorzystującymi komunikację szeregową. Gdy porty pracują w standardzie RS-422 lub 485, przepustowość transmisji wzrasta do 1,8432 Mb/s. W pełni obsługiwany jest 4-liniowy RS-485 pracujący w trybie full duplex. Dostęp do portów odbywa się poprzez dwa 40-pinowe złącza typu IDC. Każdy z pinów sygnałowych RS-232 jest zabezpieczony przeciwko wyładowaniom elektrostatycznym w zakresie +/- 15 kV.

Dzięki wykorzystaniu układu XR17D158, płytki mają 8 rozszerzonych portów UART, z pełnym zestawem rejestrów 16550. Każdy z portów obsługuje zestaw sygnałów modemowych potrzebnych przy pracy w trybie RS-232. Każdy UART ma też dwa 64-bajtowe bufory FIFO: wejściowy i wyjściowy, co odciąża procesor i zabezpiecza przed utratą danych w systemach wielozadaniowych, przy zachowaniu pełnej kompatybilności z systemowymi sterownikami portu COM.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to płytki rodziny 104I-COM-8SM są obsługiwane przez wszystkie systemy operacyjne jako standardowe porty szeregowe. Każda płytka jest dostarczana z bezpłatnym zestawem oprogramowania dla systemów: DOS, Linux oraz Windows XP/Vista/7. Zawiera on przykładowe programy i kod źródłowy w C i Pascalu dla DOS-a oraz Visual Basicu, Delphi, C# i Visual C++ dla Windows. Dla „okienek” dostępny jest także graficzny konfigurator opcji. Wsparcie dla Linuxa obejmuje pliki instalacyjne i przykłady programowania na poziomie rejestrów w C.

W rodzinie jest sześć modeli, trzy tańsze, nie obsługujące standardu RS-232 i trzy z pełnym wyposażeniem. Istnieje też możliwość realizacji szerokiej gamy indywidualnych dostosowań. Dostępne są także wersje o rozszerzonym zakresie temperatur pracy do zastosowania w systemach pracujących poza pomieszczeniami.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze