Aplikacja dla Androida do obsługi NFC na przykładzie bezstykowej pamięci EEPROM M24LR

Pamięci EEPROM z rodziny M24LR mają niezwykłe właściwości: modyfikacja ich komórek może odbywać się za pomocą klasycznego interfejsu I2C lub za pomocą bezprzewodowego interfejsu radiowego, bazującego na popularnym protokole RFID (tor radiowy pracuje na częstotliwości 13,56 MHz zgodnie z ISO15693). Schemat blokowy typowej aplikacji pamięci M24LR pokazano na rysunku 1. Widać na niej elementy – stabilizator i klucz załączający zasilanie obciążenia – pozwalające wykorzystać system pozyskiwania energii (energy harvesting) wbudowany w pamięci z rodziny M24LR.

 

Rys. 1. Schemat blokowy typowej aplikacji pamięci z serii M24LR

Rys. 1. Schemat blokowy typowej aplikacji pamięci z serii M24LR

 

Pamięci M24LR w aplikacjach energy-harvesting

Pamięci z serii M24LR wyposażono w system pozyskiwania energii z pola elektromagnetycznego fali nośnej sygnału, którym są transmitowane dane z i do pamięci. Pozyskaną energię można wykorzystac do zasilania elektroniki współpracującej z pamięcią, nawet mikrokontrolera – jak ma miejsce w zestawie M24LR-DISCOVERY.

 

Bezprzewodowy interfejs pamięci M24LR jest zgodny także z aplikacjami NFC (Near Field Communcation), na których bazują m.in. systemy bezstykowych płatności. Tę właśnie cechę wykorzystał producent pamięci – firma STMicroelectronics – do ich promocji, przygotowując bezpłatną aplikację dla systemu Android, która umożliwia wykonywanie wszelkich możliwych operacji na zawartości pamięci bez konieczności stykowego dołączania pamięci do jakiegokolwiek urządzenia: wystarczy tablet lub smartfon z Androidem z zainstalowaną aplikacją napisaną przez inżynierów STMicroelectronics (źródła do pobrania poniżej). Na rysunku 2 pokazano przykładowe ekrany tej aplikacji, kompletna galeria widoków jest dostępna pod adresem.

Pełna gama pamięci EEPROM z serii M24LR z interfejsem komunikacyjnym I2C i bezstykowym RFID (NFC), zgodnym z ISO15693, jest dostępna w sklepie KAMAMI.pl.

 

Rys. 2. Przykładowe ekrany aplikacji na Android do obsługi via NFC pamięci M24LR

Rys. 2. Przykładowe ekrany aplikacji na Android do obsługi via NFC pamięci M24LR

 

Konstruktorzy zainteresowani samodzielnym poznaniem i sprawdzeniem możliwości prezentowanych pamięci mogą skorzystać z zestawu ewaluacyjnego M24LR-DISCOVERY (film prezentujący ten zestaw publikujemy na początku artykułu) lub nieco mniej inżynierskiego zestawu ROBOT-M24LR16E-A (fotografia 3), który jednak pozwala – i to wygodnie – przetestować pamięci M24LR zarówno w systemach wykorzystujących do komunikacji z pamięcią interfejs I2C, jak i bezprzewodowy RFID/NFC.

 

Fot. 3. Rozrywkowy w formie zestaw ewaluacyjny ROBOT-M24LR16E-A pozwala na dokładne poznanie i przetestowanie możliwości pamięci z serii M24LR

Fot. 3. Rozrywkowy w formie zestaw ewaluacyjny ROBOT-M24LR16E-A pozwala na dokładne poznanie i przetestowanie możliwości pamięci z serii M24LR

 

Oprogramowanie testowe dla systemu Android oraz dokumentacje wybranych zestawów i pamięci udostępniamy do pobrania poniżej.

Do pobrania

O autorze