EBV Elektronik TechTrends Symposium 2013 okiem redakcji portalu MIKROKONTROLER.pl
8 maja 2013 w warszawskim hotelu Hyatt odbyło się niezwykle interesujące dla „praktykujących” elektroników spotkanie o nazwie TechTrends Symposium 2013, zorganizowane przez firmę dystrybucyjną EBV Elektronik wspólnie z czołowymi na świecie producentami nowoczesnych podzespołów. Udział w spotkaniu wzięli m.in. przedstawiciele firm: Altera, Atmel, Freescale, Infineon, NXP, Osram, Toshiba Spansion, STMicroelectronics, Texas Instruments oraz Vishay.
Spotkanie TechTrends Symposium 2013 odbyło się w warszawskim hotelu Hyatt
Ze względu na dużą liczbę prezentowanych zagadnień, organizatorzy przygotowali aż dwadzieścia jeden 50-minutowych sesji, które odbywały się w trzech – zazwyczaj wypełnionych po brzegi – salach. Łączna liczba uczestników sympozjum przekroczyła 150 osób.
TechTrends Symposium 2013 punktualnie o godzinie 9:00 otworzył Krzysztof Zając – szef polskiego oddziału EBV Elektronik
Producenci przedstawili podczas spotkania ważne dla rynku nowości ze swoich ofert. Przedstawiciele Altery skupili się na pokazaniu cech i możliwości nowych w ofercie produkcyjnej układów Cyclone V SoC (FPGA zintegrowane z dwurdzeniowym mikroprocesorem Cortex-A9), podczas sesji firmy Infineon można było poznać podzespołowe nowości dla aplikacji przemysłowych, w tym układy interfejsowe z separacją galwaniczną ISOFace oraz mikrokontrolery XMC4000 oraz XMC1000.
Przedstawiciel firmy Atmel prezentował zalety nowych w ofercie produkcyjnej mikroprocesorów wyposażonych w rdzenie Cortex-A5, których światowa premiera miała miejsce podczas tegorocznych targów Embedded World 2013.
Nie była to niespodzianka – mikrokontrolerowa sesja STMicroelectronics cieszyła się dużym powodzeniem
Bardzo interesujące prezentacje przygotowali przedstawiciele firmy Texas Instruments, którzy skupili się na przybliżeniu uczestnikom spotkania nowoczesnych układów do zasilaczy oraz podzespołów do komunikacji bezprzewodowej. Charakter i tematyka spotkań prowadzonych przez TI potwierdza dużą wagę, jaką producent przywiązuje do promowania szeroko rozumianych rozwiązań analogowych ze swojej oferty, co w mocno scyfryzowanej współczesnej elektronice – która jednak nie może się obyć bez coraz bardziej zaawansowanych elementów analogowych – ma szanse dać w niedalekiej przyszłości dobre efekty handlowe.
Przedstawiciel firmy Infineon skupił się na prezentacji podzespołów dla aplikacji przemysłowych, w tym nowoczesnych mikrokontrolerów XMC1000/XMC4000
Wielu uczestników TechTrends Symposium 2013 zainteresowała prezentacja mikrokontrolerowej i mikroprocesorowej oferty firmy Freescale. Firma konsekwentnie wypracowuje sobie pozycję na rynku „corteksowym”, skupiając się przede wszystkim na rozwiązaniach dla szeroko rozumianego rynku aplikacji low-power, ale – wyraźnie to widać – swoimi działaniami wyprzedza także potrzeby „dnia dzisiejszego?, pracując nad alternatywnymi cenowo dla mikrokontrolerów systemami mikroprocesorowymi. Freescale mocno się orientuje na produkcję tanich mikroprocesorów z rdzeniami ARM9/11 oraz Cortex-A5/A8/A9, które mają dużą szansę stać się w niedalekiej przyszłości bazowymi platformami sprzętowymi w aplikacjach cyfrowych.
Firma Freescale mocno stawia na rdzenie Cortex-A i Cortex-M – prezentacje były zorientowane na pokazanie dużej efektywności energetycznej produkowanych przez firmę mikrokontrolerów
Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się sesje prowadzone przez przedstawicieli firmy STMicroelectronics, które były poświęcone m.in. mikrokontrolerom STM32L, sensorom MEMS oraz podzespołom dla aplikacji LED. Skalę popularności tych sesji najlepiej ilustruje fakt, że podczas prezentacji mikrokontrolerów STM32L w dużej sali konferencyjnej zabrakło miejsc.
Aż 7 sesji organizatorzy poświęcili diodom LED dużej mocy i podzespołom do ich ochrony i zasilania, wzięły w nich udział m.in. firmy: Toshiba, BridgeLux, Avago oraz Osram.
Specyfiki ofert pozostałych firm prezentujących swoje wyroby podczas TechTrends Symposium 2013 w tym m.in. NXP, Sensara, ONSemiconductor, Micron czy Spansion, spowodowały nieco mniej spektakularne (liczbowo) obłożenia sal konferencyjnych, ale znaczenie prezentowanych wiadomości dla konstruktorów budujących nowoczesne urządzenia trudno jest przecenić.
Ze względu na charakter spotkania i nowoczesność prezentowanych na nim trendów i rozwiązań, można je porównać do „targów? elektronicznych, które w naszym kraju całkowicie zanikły. Jest to być może skutek słabości lokalnego rynku, ale nie było jej widać podczas TechTrends Symposium 2013. Zarówno z powodu liczby zainteresowanych, jak i zauważalnego stopnia ich zainteresowania prezentowanymi zagadnieniami.
Trzymajmy kciuki za powodzenie pomysłu i – mam nadzieję – ponowną organizację podobnego spotkania za rok.