Nowa wersja środowiska projektowego TIDE

Nowa wersja środowiska projektowego TIDE

Firma Tibbo udostępniła właśnie nową wersję swojego bezpłatnego środowiska projektowego Tibbo IDE, oznaczoną numerem 3. Służy ono do programowania urządzeń firmy wykorzystujących system operacyjny TiOS w jej własnym dialekcie języka BASIC.

Wśród najważniejszych nowych funkcji i usprawnień trzeba wymienić: zintegrowany w głównym oknie manager projektu, pozwalający kontrolować i przeglądać jego strukturę oraz zużycie pamięci, inteligentny edytor, zapamiętujący nad czym pracowaliśmy, a także nowy, uproszczony pasek menu.

Pasek, oprócz okrojenia do kilkunastu najważniejszych przycisków, został wyposażony w wyszukiwarkę, pozwalającą szybko poruszać się po projekcie, nawet jeśli nie pamiętamy, gdzie dokładnie jest to, czego szukamy. Wyniki szukania, podobnie jak efekty kompilacji są kolorowane i wyświetlane w oknie output. Poprawki nie ominęły też debugera, który przeszedł nie tylko odświeżanie wyglądu, ale też został wyposażony w nowy manager punktów przerwania.

Co ważne, środowisko TIDE pozwala na pracę z urządzeniami firmy, włączając w to debugowanie z break pointami, obserwowaniem stanu zmiennych, monitorowaniem stosu i uruchamianiem krokowym, bez konieczności używania dodatkowego, sprzętowego debugera czy emulatorów ICE.

Producent podkreśla, że nowa wersja TIDE, mimo poszerzenia o sporą gamę nowych funkcji pozostaje niewielka, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię dyskową. Pliki instalacyjne „ważą” tylko 18,8 MB, wliczając w to dokumentację.

Drugą podkreślaną przez firmę Tibbo cechą TIDE jest koncepcja „nauki przez eksplorację”, polegająca na tym, że interfejs środowiska jest bardzo prosty i intuicyjny i pozwala na rozpoczęcie korzystania z narzędzia bez przebijania się przez dokumentację i manuale. Tibbo zachęca tym samym do eksperymentów i zapewnia, że wszystko można znaleźć w kilku rzutach oka, co wpisuje się w ogólną filozofię firmy, polegającą na jak największym ułatwianiu życia inżynierom pracującym z jej systemami.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej, a wszystkie narzędzia Tibbo dla komputerów PC są do pobrania tu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze