Przetwornica obniżająca z wbudowanym tranzystorem MOSFET

Przetwornica obniżająca z wbudowanym tranzystorem MOSFET

Firma New Japan Radio poszerzyła swoją ofertę o przetwornicę impulsową typu step-down, wyposażoną w zintegrowany tranzystor MOSFET, nazwaną NJW1933. Układ, zamknięty w obudowie SOT-23, zaprojektowany został na prąd 600 mA i pracuje z częstotliwością 500 kHz.

Przetwornica toleruje napięcia wejściowe od 4,5 do 40 V. Tak szeroki zakres napięć wejściowych pozwala wykorzystać układ np. przy współpracy z przemysłowymi zasilaczami 12- i 24-woltowymi i innymi niestabilizowanymi źródłami. Napięcie wyjściowe można regulować do minimalnej wartości 1,25 V.

Układ kompensacji fazy, w który została wyposażona przetwornica NJW1933 wykorzystuje sterowanie w trybie prądowym, co skutkuje tym, że do pracy wymaga ona niewielu komponentów zewnętrznych, które na dodatek są niewielkich rozmiarów. Co więcej, dzięki wewnętrznej optymalizacji układu kompensacji można wykorzystać wielowarstwowe kondensatory ceramiczne (MLCC), a wysoka częstotliwość przełączania pozwala zastosować niewielką cewkę. W połączeniu z 6-pinową obudową o rozmiarach 2,9 x 2,8 x 1,1 mm daje to możliwość zaoszczędzenia cennego miejsca na płytce PCB.

Prąd przełączania wynosi co najmniej 0,75 A, a maksymalne tolerowane napięcie na wejściu to 45 V. Układ jest wyposażony w funkcję miękkiego startu i kilka zabezpieczeń: przeciw spadkowi napięcia na wejściu (Under-Voltage Lockout), przeciw przekroczeniu dopuszczalnego prądu oraz termiczne. Prąd pobierany w stanie wyłączenia jest mniejszy niż 1 µA.

Przetwornica tego typu sprawdzi się w urządzeniach automatyki przemysłowej, takich jak inwertery czy sterowniki programowalne, a także w systemach motoryzacyjnych, w szczególności sterownikach wtrysku i akcesoriach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze