Odbiciowy czujnik optyczny do zastosowań medycznych

Firma New Japan Radio wprowadziła do swojej oferty nowy model odbiciowego czujnika optycznego, przystosowanego do wymagań takich urządzeń jak pulsoksymetry i monitory pracy serca. Układ, nazwany NJL5501R, wyposażony jest w dwie diody LED – jedną świecącą w podczerwieni, a drugą czerwoną oraz w pojedynczy fototranzystor, a całość zamknięta jest w miniaturowej obudowie COB.

Większość pulsoksymetrów (urządzeń mierzących natlenowanie krwi tętniczej na podstawie różnic w absorpcji światła przez hemoglobinę nasyconą i nienasyconą tlenem) wykorzystuje czujniki optyczne typu transmisyjnego. Powoduje konieczność zaciśnięcia urządzenia na palcu czy małżowinie usznej, co jest niewygodne i zaburza przepływ krwi. Zastosowanie czujnika typu odbiciowego pozwala na budowanie znacznie wygodniejszych próbników pomiarowych, które można po prostu przyłożyć do skóry. Porównanie dwóch typów czujników prezentuje rysunek.

Odbiciowy czujnik optyczny do zastosowań medycznych

Nowy czujnik NJR jest przystosowany do pracy w pulsoksymetrach dzięki zastosowaniu dwóch diod, emitujących fale o długościach, dla których współczynnik absorpcji dla krwi natlenowanej i nienatlenowanej zachowuje się dokładnie odwrotnie (patrz: wykres), co poprawia precyzję pomiaru. Dioda czerwona emituje fale o długości 660 nm (+/–3), a podczerwona – o długości 940 nm (+/–10). Prądy wyjściowe wynoszą odpowiednio: od 1 do 4,3 mA i od 145 do 580 mA.

Odbiciowy czujnik optyczny do zastosowań medycznych

Zastosowana obudowa COB ma wymiary 1,9 x 2,6 x 0,8 mm.

Układ nie ma jeszcze swojej strony produktowej, a szczegółowych informacji można szukać w notce prasowej oraz broszurze promocyjnej.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze