VDrive3 i VMusic3 – dwa nowe moduły aplikacyjne FTDI

Dwa nowe moduły aplikacyjne FTDI

Firma FTDI wprowadziła do swojej oferty dwa nowe moduły aplikacyjne, demonstrujące możliwości produkowanych przez nią układów Vinculum-II i ułatwiających prototypowanie. Mowa o VDrive3, pozwalającym szybko zintegrować z projektem host USB oraz VMusic3, spełniającym funkcje hosta USB z odtwarzaczem MP3/WMA.

Oba moduły są zbudowane są w oparciu o podwójny kontroler hosta USB VNC2-48L1B. Jest to układ integrujący kontroler USB z mikrokontrolerem, reprogramowalny przez UART lub dedykowany debuger dla układów Vinculum-II. Środowisko projektowe Vinculum-II oraz rosnąca wciąż liczba sterowników dają temu układowi dużą elastyczność i ciekawe możliwości, włączając współpracę z systemem Android.

Oba opisywane moduły zamknięte są w obudowach i wyposażone w gniazda USB typu A oraz dwukolorowe diody LED, a VMusic3 ma dodatkowo gniazdo słuchawkowe mini jack. Oba są też wyposażone w interfejsy UART i SPI służące do komunikacji z mikrokontrolerem sterującym. Fizycznie interfejs został rozwiązany w postaci 8-stykowego złącza o rozstawie pinów 2 mm. Wyboru między UART a SPI dokonuje się za pomocą zworki. Oba interfejsy pracują zgodnie ze standardami TTL/CMOS, z napięciem 3,3 V.

Domyślny firmware zapisany w pamięci modułu VDrive3 (V2DAP) realizuje tylko interfejs do hosta USB przez UART/SPI. VMusic3 ma natomiast fabrycznie zapisany firmware V2MSC, który oprócz interfejsu do USB obsługuje odtwarzanie MP3. Aby realizacja tej funkcji była możliwa, moduł jest wyposażony w sprzętowy kodek VS1053b, który współpracuje z Vinculum-II podczas odczytu plików MP3 i WMA z dysku flash podłączanego przez USB. VMusic3 ma też zintegrowany moduł debugera Vinculum-II, ułatwiający zmianę oprogramowania. Można ją wykonywać bezpośrednio z pamięci flash podłączonej przez USB.

Szczegółowe informacje, w tym noty katalogowe obu modułów, można znaleźć tu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze