Mikrokontrolery LPC800 firmy NXP z rdzeniem Cortex-M0+: konkurenci dla 8-bitowców w zestawie LPCXpresso

Mikrokontrolery LPC800 wyposażono w interfejs JTAG, służący wyłącznie do obsługi testów funkcjonalnych BST (Boundary Scan Testing), do debugowania pracy mikrokontrolera jest wykorzystywany interfejs SWD.

 

Zestaw OM13053 (LPCXpresso dla LPC812) jest kolejnym elementem serii tanich zestawów startowych dla mikrokontrolerów z rdzeniami ARM z oferty firmy NXP. W sprzedaży są dostępne wersje LPCXpresso dla większości rodzin mikrokontrolerów Cortex-M produkowanych przez NXP.

Zestaw prezentowany w artykule udostępniła redakcji firma Farnell element14.

 

 Fot. 2. Widok z góry płytki zestawu LPCXpresso

Fot. 2. Widok z góry płytki zestawu LPCXpresso

 

Żeby ułatwić początkującym konstruktorom start z mikrokontrolerami LPC800, opracowano tani zestaw startowy z popularnej serii LPCXpresso (fotografia 2) z mikrokontrolerem LPC812, w którym zintegrowano programator-debugger USB/SWD o nazwie LPC-Link. Jak można zauważyć na zdjęciu, jest on znacznie bardziej skomplikowany od samego zestawu startowego (otoczenia mikrokontrolera LPC812), co wynika z niewielkiej liczby elementów pomocniczych zintegrowanych na płytce zestawu. Poza mikrokontrolerem na prezentowanej płytce producent – firma Embedded Artists – umieścił diodę LED, potencjometr analogowy i rezonator kwarcowy, a linie GPIO wyprowadzono na pola lutownicze rozmieszczone w rastrze 2,54 mm.

 

 

 

 

Zestaw prezentowany w artykule jest kolejnym członkiem rodziny LPCXpresso, oznaczonym symbolem OM13053. Składa się z dwóch części: programatora-debuggera USB/SWD+JTAG oraz części ewaluacyjnej z mikrokontrolerem LPC812.

Zestaw prezentowany w artykule udostępniła redakcji firma Farnell element14.

 

Mikrokontroler w zestawie LPCXpresso jest dostarczany z zaprogramowaną pamięcią Flash, w której umieszczono program sterujący pracą LED-RGB w kilku trybach, które są wybierane za pomocą potencjometru analogowego. Sposób działania programu przykładowego pokazano na filmie powyżej.

O autorze