FT312D – kolejny układ FTDI do komunikacji z systemem Android

FT312D – kolejny układ FTDI do komunikacji z systemem Android

Firma FTDI wprowadziła do swojej oferty drugi już model scalonego mostka interfejsowego do USB, który pozwala w łatwy sposób podłączyć zewnętrzny sprzęt do tabletów i smartfonów pracujących z systemem Android. Układ, nazwany FT312D, pozwala na połączenie się z Androidem pracującym w trybie Open Accessory Mode przez interfejs UART.

W odróżnieniu od wcześniejszego modelu FT311D, który dawał możliwości komunikowania się z systemem poprzez kilka interfejsów (GPIO, UART, PWM, I2C, SPI), FT312D może pracować tylko jako most USB-UART, ale jest za to wyposażony w większe bufory i pracuje szybciej. Bufor odbiornika (UART RX) ma rozmiar 5512 bajtów, a nadajnika (UART TX) – 256 B. Układ wyposażony jest w kontroler USB 2.0 Full Speed i obsługuje tryb transmisji bulk. Cały protokół USB jest obsługiwany sprzętowo i nie ma potrzeby żadnego dodatkowego programowania firmware’u. Tryb Open Accessory Mode dostępny jest w systemie Android wersji 3.1 i wyższych, a na niektórych platformach może być przeportowany także do wersji 2.3.4.

Układ FT312D ma wbudowany stabilizator LDO 1.8 V oraz wewnętrzną pamięć przeznaczoną do przechowywania ciągów konfiguracyjnych, co pozwala systemowi Android automatycznie wykryć urządzenie. Na wyposażeniu jest też obwód power-on-reset oraz osobne wyprowadzenie sygnalizujące błąd transmisji USB.

Układ FT312D dostępny jest w 32-pinowych obudowach LQFP oraz QFN i może pracować w temperaturach od -40 do +85oC. Zasilany jest napięciem 3.3 V (z tolerancją do 5 V).

Do współpracy z układami FT311D i FT312D można ze sklepu Google Play bezpłatnie pobrać aplikację narzędziową FTDI Chip Android Open Accessory HyperTerm Utility.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze