XTRINSIC-SENSORS-EVK: nowy zestaw startowy z mikrokontrolerem z rodziny KINETIS L

Najtańszy w ofercie firmy Freescale zestaw startowy z mikrokontrolerem z rodziny KINETIS L – FREEDOM KL25Z – szybko zdobywa popularność wśród konstruktorów chcących zapoznać się z mikrokontrolerami wyposażonymi w rdzenie Cortex-M0+. W artykule przedstawiamy jeden z kilku dostępnych jego wariantów – XTRINSIC – w skład wyposażenia którego wchodzi płytka z trzema sensorami MEMS.

 

XTRINSIC-SENSORS-EVK: nowy zestaw startowy z mikrokontrolerem z rodziny KIENTIS L

 

 

Nowy na rynku zestaw XTRINSIC-SENSORS-EVK składa się z dwóch niezależnych płytek, które mogą być ze sobą łączone za pomocą gold-pinów:

  • klasycznego zestawu FREEDOM KL25Z (wyposażonego w mikrokontroler z rodziny KINETIS L firmy Freescale, wyposażonym w rdzeń Cortex-M0+ @48 MHz),
  • płytki ekspandera funkcjonalnego (fotografia 1), na której zamontowano trzy sensory MEMS z oferty firmy Freescale. Zastosowano na niej następujące sensory: MPL3115 (miniaturowy czujnik ciśnienia/wysokości i temperatury), MMA8491 (3-osiowy czujnik przyspieszenia/akcelerometr), MAG3110 (cyfrowy kompas).

 

Fot. 1. Wygląd płytki sensorów z zestawu XTRINSIC-SENSORS-EVK

Fot. 1. Wygląd płytki sensorów z zestawu XTRINSIC-SENSORS-EVK

 

Wszystkie sensory dołączono do mikrokontrolera będącego „sercem” zestawu FREEDOM KL25Z za pośrednictwem interfejsu I2C. Styki tego interfejsu, tak jak i zasilanie oraz sygnału pomocnicze wyprowadzono na złącza gold-pin, wyprowadzone zgodnie z formatem mechanicznym Arduino (fotografia 2). Widok połączonych ze sobą płytek tworzących zestaw XTRINSIC-SENSORS-EVK pokazano na fotografii 3.

 

Fot. 2.

Fot. 2. Zestaw FREEDOM firmy Freescale jest zgodny z formatem mechanicznym Arduino

 

Fot. 3. Wygląd płytki FREEDOM KL25Z z zamontowana płytką sensorów MEMS

Fot. 3. Wygląd płytki FREEDOM KL25Z z zamontowana płytką sensorów MEMS

 

Do pobrania

O autorze