Technologia na pokazy mody — zaprojektuj własne urządzenie do noszenia jako element ubrania

 


W związku z pojawieniem się nowego, gorącego trendu w globalnej technologii — pierwszych urządzeń elektronicznych przeznaczonych do noszenia jako element ubrania, portal element14 zaprasza inżynierów i projektantów do stworzenia własnego urządzenia typu „wearable”. Konkurs kierowany jest do inżynierów na całym świecie i stawia za zadanie zaprojektowanie urządzenia, które będzie się komponować z ubraniami i akcesoriami do noszenia, lecz zapewni większy stopień integracji niż pierwsze produkty tego typu — zegarek Pebble i okulary Google Glass


Badania rynku sugerują, że w ciągu najbliższych pięciu lat konsumenci przeznaczą od 6 do 50 miliardów USD na urządzenia noszone, które szybko wpisują się w jeden z najważniejszych trendów technologicznych na całym świecie. Ubrania, które potrafią rozpoznawać lokalizację użytkownika, środowisko w jakim się znajduje i jego stan zdrowia oraz przekazywać informacje na ten temat, znajdą wiele zastosowań w przemyśle i opiece zdrowotnej.


Portal element14 wybrał zestaw FLORA firmy Adafruit jako platformę obliczeniową do tego projektu. Platforma FLORA pozwala na tworzenie produktów o wyższym stopniu integracji i niższych kosztach w porównaniu z poprzednimi wersjami oraz udostępnia technologię „wearable” szerszej grupie użytkowników. Przykładowe zastosowania obejmują np. urządzenia monitorujące dla osób starszych lub wymagających szczególnej opieki, kurtkę rowerową z czujnikami światła otoczenia oraz rękawice, które mogą służyć jako terminale danych. Wyzwanie to jest kontynuacją poprzednich, udanych wyzwań element14, podczas których uczestnicy tworzyli projekty takie jak urządzenie do monitorowania warzenia piwa czy wykrywacz tlenku węgla nie wymagający baterii. 


FLORA ma rozmiary tarczy męskiego zegarka i została zaprojektowana tak, aby można ją było wszyć w ubranie lub ozdobę z materiału przy użyciu specjalnego stalowego przewodu, który pozwala na prowadzenie obwodu wewnątrz szwów. Platforma jest programowana przez wbudowany port USB i obsługuje urządzenia USB interfejsu HID, można ją więc wykorzystać jako mysz czy klawiaturę lub podłączyć bezpośrednio do telefonu komórkowego, aby uzyskać łączność z innymi użytkownikami i zdalny dostęp do danych. FLORA zapewnia łatwe sterowanie i zasilanie dużej ilości diod LED RGB, można więc z powodzeniem stosować wszelkie wyświetlacze i wskaźniki, zarówno w celach dekoracyjnych jak i funkcjonalnych. Poza tym platforma ma wytrzymałą konstrukcję i została zaprojektowana z myślą o początkujących użytkownikach. Płytka jest przyjazna dla tkanin, waży zaledwie 4,4 g i nie ma odsłoniętych zakończeń, które mogą ograniczać jej umiejscowienie lub uszkodzić materiał.


Uczestnicy konkursu wybrani spośród społeczności element14 będą mieli możliwość zbudowania i przedstawienia urządzenia do noszenia, zaprojektowanego w celu poprawy jakości codziennego życia. Pięcioro wybranych uczestników otrzyma bezpłatnie zestaw FLORA, aby umożliwić zrealizowanie projektu przy wsparciu społeczności element14 i innych projektantów Arduino.  Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony we wrześniu, a jego projekt będzie oceniany przez zespół specjalistów z Adafruit i społeczności element14 pod kątem potencjału prototypu i możliwości jego praktycznego zastosowania, polegającego na wprowadzeniu go na rynek jako produkt komercyjny. Podczas oceny brana będzie pod uwagę także jakość treści wspierających, w tym blogów, materiałów wideo i projektów powstałych podczas trwania konkursu.


Zestawy FLORA firmy Adafruit można zakupić od firmy Farnell element14.  Osoby, które nabędą zestawy, mogą także wziąć udział w przedsięwzięciu.  Aby dowiedzieć się więcej lub wysłać swój pomysł, należy skorzystać z poświęconej temu projektowi strony społeczności element14 


O autorze