Nowe czujniki fotoelektryczne Panasonic

Firma Panasonic  ogłosiła wprawdzie w 2010 roku koniec marki Sunx na rzecz ujednolicenia nazewnictwa swoich produktów, jednak nie przestaje wprowadzać na rynek kolejnych nowości jeśli chodzi o czujniki przemysłowe, czego przykładem jest nowa seria niedrogich detektorów fotoelektrycznych CY-100.

W serii CY-100 znajdziemy łącznie 80 modeli różniących się zasięgiem, typem wyjścia i sygnału włączającego oraz kierunkiem detekcji. Dostępne są modele detektujące w odległości 10 cm i 60 cm oraz 2, 4 i 15 m od czujnika, w wersjach z wyjściem w postaci tranzystora NPN lub PNP (z rozwartym kolektorem), włączane pojawieniem się światła lub jego zanikiem. Wszystkie modele występują też w wersji z detekcją wzdłuż osi urządzenia oraz boczną (side view), co daje łącznie 40 różnych produktów, a każdy z nich można zamówić w wersji do bezpośredniego, stałego montażu na przewód lub złączem typu M12.

Nowe czujniki fotoelektryczne Panasonic

Największy zasięg osiągają czujniki typu bariera (nadajnik-odbiornik), zasięgi 2 i 4 m cechują czujniki odbiciowe wykorzystujące reflektory (retroreflective), przy czym krótszy jest domeną urządzenia z filtrami polaryzacyjnymi. Najmniejsze zasięgi osiągają czujniki wykorzystujące odbicie rozproszone (diffuse reflection), przy czym 60 cm to zasięg czujnika z możliwością dopasowania czułości za pomocą potencjometru. Czas odpowiedzi wszystkich modeli wynosi maksymalnie 1 ms.

Do czujników CY-100 dostępne są akcesoria montażowe (ramki, uchwyty) oraz reflektory i taśma odbijająca.

Czujniki zamknięte są w obudowie M18 o stopniu ochrony IP67 i mogą pracować w temperaturach od –25 do +55°C. Można je zasilać napięciem od 10 do 24 VDC (+/–10 V), a maksymalny pobór prądu wynosi 35 mA.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej, w szczególności w katalogu.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze