Lokalizacja w oparciu o 2G/3G za pomocą modułów Quectel

Lokalizacja w oparciu o 2G/3G za pomocą modułów Quectel

Firma Quectel uruchomiła nową usługę lokalizacyjną, którą prowadzi w oparciu o serwery pracujące w chmurze. Została nazwana QuecLocator, wykorzystuje stacje bazowe telefonii komórkowej i ma wspomagać lokalizację satelitarną w miejscach, gdzie sygnał GNSS jest celowo zakłócany lub bardzo słaby, np. w pomieszczeniach.

Schemat działania usługi jest prosty. W miejscach, gdzie moduł satelitarny nie może nawiązać łączności, drugi moduł, pracujący w technice 2G/3G łączy się ze stacją bazową, a następnie przez internet nawiązuje łączność z serwerem lokalizacyjnym usługi QuecLocator, od którego otrzymuje odpowiedź ze zgrubnymi danymi lokalizacyjnymi, obliczanymi na podstawie danych o odległości użytkownika od bazowej stacji obsługującej połączenie i stacji sąsiednich. Do uzyskania informacji lokalizacyjnej (podawanej w postaci długości i szerokości geograficznej) wystarczy pojedyncza komenda AT, a zarówno zapytanie, jak i dane zwrotne mają objętość około 200 bajtów.

Cały proces jest niezależny od lokalizacji satelitarnej i zwykle dużo od niej szybszy, więc można używać QuecLocatora w sytuacjach, gdy ważniejsza od natychmiastowego podania precyzyjnej lokalizacji jest szybka reakcja, np. w systemach ratowniczych – zgrubne dane lokalizacyjne można uzupełnić o informacje uzyskane z systemu satelitarnego, gdy pomoc jest już w drodze.

Usługa jest oparta na własnym serwerze firmy Quectel i niezależna od zewnętrznej infrastruktury czy usług. Producent zapewnia o łatwości użycia oraz zabezpieczaniu prywatności użytkowników. Warto przy okazji przypomnieć, że na świecie jest ponad 13 mln stacji bazowych GSM (2G) i ponad 27 mln stacji bazowych WCDMA (3G), a w samej tylko Polsce liczby te wynoszą odpowiednio 215 765 i 583 408.

Pierwsza wersja firmware’u obsługującego nową funkcję przeznaczona jest dla modułu M95.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze