Moduł GPS ze zintegrowaną anteną od firmy Quectel

Moduł GPS ze zintegrowaną anteną

Firma Quectel wprowadziła do swojej oferty nowy model modułu GPS typu POT (Patch on Top), czyli wyposażonego w zintegrowaną antenę typu patch.

Moduł L80 jest oparty konstrukcyjnie na modelu L70 i pod wieloma względami jest z nim identyczny. Podobnie jak poprzednik, jest wyposażony w 66 kanałów akwizycji i 22 kanałów śledzenia, a jego czułość przy realizacji tych zadań wynosi odpowiednio –148 dBm i –165 dBm. Podobnie jak inne moduły GPS firmy Quectel, L80 jest też wyposażony w technikę wspomagania GPS (AGPS) nazwaną EASY™ (Embedded Assist System) szacującą orbity na podstawie danych historycznych gromadzonych we wbudowanej pamięci flash, co pozwala mu szybko ustalać pozycję nawet w miejscach o niskim poziomie sygnału, np. we wnętrzach.

Po ustaleniu pozycji moduł automatycznie przechodzi w okresowy tryb standby, ale dzięki technologii AlwaysLocate™ inteligentnie, adaptacyjne dopasowującej czasy włączenia i wyłączenia modułu możliwe jest zachowanie równowagi między oszczędnością energii a precyzją ustalania położenia. L80 ma też na pokładzie zintegrowany system logowania, nazwany LOCUS i obsługuje standard DGPS (Differential GPS) oraz systemy rozszerzające SBAS (WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN) i QZSS. Urządzenie wyposażone jest też w układ aktywnej eliminacji zakłóceń wielotonowych i oraz wzmacniacz niskoszumny (LNA).

Zintegrowana antena typu patch ma wymiary 15 x 15 x 4 mm, ale moduł ma możliwość pracy także z anteną zewnętrzną, którą potrafi automatycznie wykrywać oraz odłączać w razie zwarcia i jest wyposażony w funkcję automatycznego przełączania anten, bez przerywania procesu ustalania pozycji.

Całość zasilana jest napięciem 2,8…4,3 V (typ. 3,3 V) i pobiera odpowiednio 20 i 25 mA podczas śledzenia i akwizycji oraz 3 mA w trybie AlwaysLocate, 7 uA w trybie backup i 1 mA w trybie standby. Moduł, dostępny w obudowie typu LCC, mierzy 16 x 16 x 6,45 mm i może pracować w temperaturach od –40 do +85°C.

Dla nowego modułu Quectel jest dostępny zestaw ewaluacyjny, pełna dokumentacja wraz z projektami referencyjnymi oraz program Mini GPS, służący do testowania jakości transmisji i określania położenia.

Dystrybutorem produktów Quectel w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze