Nowa seria czujników fotoelektrycznych Panasonic

Nowa seria czujników fotoelektrycznych Panasonic

Panasonic poszerzył rodzinę czujników optycznych EX-10 o nową serię urządzeń pracujących z wąską wiązką, cechujących się bardzo dobrymi własnościami, jeśli chodzi o precyzję i zasięg.

Większość czujników w rodzinie EX-10 składa się z dwóch części – nadajnika i odbiornika, czyli czujnika jako takiego. Nadajniki w detektorach nowej serii, nazwanej EX-10S cechują się o połowę mniej rozproszoną wiązką, niż ich starsi kuzyni, co pozwala umieszczać pary nadajnik-odbiornik dwa razy gęściej, bez konieczności używania dodatkowych przesłon. Element nadawczy stanowi czerwona dioda LED.

Nowa seria składa się z 20 modeli, różniących się przede wszystkim zasięgiem, minimalnym rozmiarem (średnicą) wykrywalnego obiektu. Dostępne są modele o zasięgu 15, 50 i 100 cm oraz rozdzielczości 0,5; 1,0 i 2,0 mm w pięciu różnych kombinacjach. Wszystkie można kupić w wersji włączanej pojawieniem się wiązki lub jej gaśnięciem oraz w opcji z tranzystorem NPN lub PNP na wyjściu. Wszystkie modele cechują się maksymalnym czasem reakcji 0.5 ms, co pozwala wykorzystywać je do detekcji niewielkich lub poruszających się szybko obiektów.

Wszystkie też są zamknięte w obudowach mierzących tylko 10 x 14 x 3,5 mm, o stopniu ochrony IP67 i mogą pracować w temperaturach od –25 do +55°C. Czujniki serii EX-10S (zarówno część nadawcza, jak i odbiorcza) zasilane są napięciem stałym 12–24 V i pobierają maksymalnie prąd 10 mA. Są zgodne z normą EN 60947-5-2 oraz kategoriami użytkowania DC-12 i DC-13, a także wyposażone w zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Mogą pracować w środowiskach o stopniu zanieczyszczenia 3.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze