Urządzenia Tibbo do realizacji transmisji Serial-over-IP

Urządzenia Tibbo do realizacji transmisji Serial-over-IP

Firma Tibbo ma w ofercie szeroką gamę urządzeń pozwalających przesyłać dane z portu szeregowego RS232 z wykorzystaniem sieci Ethernet, co sama określa terminem Serial-over-IP. Jest kilka możliwości zastosowania tych narzędzi, dodatkowo wspieranych przez dostarczane przez Tibbo oprogramowanie.

Wszystkie urządzenia firmy Tibbo, które producent zalicza do kategorii Serial-over-IP mają od jednego do czterech portów szeregowych, które mogą pracować w trybie full– i half-duplex oraz dają możliwość zdalnego sterowania liniami RTS, CTS, DTR i DSR. Można je konfigurować przez port szeregowy lub przez sieć i są wyposażone w wewnętrzną pamięć EEPROM, służącą do przechowywania konfiguracji. Urządzenia programowalne dają też możliwość realizacji transmisji bezprzewodowej (Serial over Wi-Fi) oraz są konfigurowalne przez przeglądarkę internetową.

Do komunikacji sieciowej wykorzystywać można protokoły UDP, TCP, ARP, ICMP (PING), DHCP, PPPoE, LCP, HTTP oraz Telnet. Urządzenia Tibbo obsługują po stronie szeregowej komendy modemowe, służące do sterowania połączeniami sieciowymi, a także pozwalają bezpośrednio sterować modemami ADSL. Ułatwieniem w codziennej pracy są dwie diody LED, potrafiące sygnalizować kilkanaście różnych stanów urządzenia.

Do pracy z omawianymi produktami Tibbo przeznaczony jest windowsowy program Tibbo Device Server Toolkit, obejmujący m.in. sterownik wirtualnego portu szeregowego (VSPD). Sterownik VSPD jest też dostępny dla systemu Linux. Warto wspomnieć, że TDST wyposażony jest w kreator konfiguracji typu wizard, przyspieszający dopasowanie ustawień do konkretnego scenariusza komunikacji. O TDST pisaliśmy już na stronie soyter.pl nieco szerzej tu. Pracę z urządzeniami programowalnymi  wspomaga specjalna aplikacja.

Typowe sposoby wykorzystania urządzeń Serial-over-IP firmy Tibbo, to realizacje: wirtualnych portów szeregowych dla komputerów PC oraz bezpośrednich łączy TCP i UDP (zarówno między Tibbo a komputerem, jak i między dwoma urządzeniami firmy), a także transmisja danych z portu szeregowego przez Wi-Fi.

Szczegółowe informacje: http://tibbo.com/soi/.

Dystrybutorem produktów Tibbo w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze