[UZUPEŁNIONY] 32F429IDISCOVERY = STM32F429 + LCD-TFT + TP + MEMS 3D

 

 

 

Firma STMicroelectronics – producent popularnych wsród konstruktorów zestawów startowych z serii DISCOVERY – wprowadza do sprzedaży kolejny zestaw z tej serii, wyposażony w mikrokontroler STM32F429ZIT6 (rdzeń Cortex-M4F @180MHz, jego wyposażenie na tle rodziny STM32F4 pokazano poniżej) wyposażony w 2 MB pamięci Flash, 256 kB pamięci RAM, montowany w obudowie LQFP144. Zwracającym uwagę elementem wyposażenia zestawu jest kolorowy wyświetlacz LCD-TFT (z rezystancyjnym touch-panelem, interfejsem RGB+SYNC) o przekątnej 2,4 cala i wymiarach matrycy QVGA (240×320 px).

 

Nowy zestaw nosi nazwę 32F429IDISCOVERY, wygląd przedstawiono na fotografii początkowej. Elementami jego standardowego wyposażenia są także: pamięć SDRAM o pojemności 64 Mb (o organizacji 1 Mb x 16b x 4 banki), 3-osiowy żyroskop MEMS (L3GD20), sześć diod LED (w tym 2 do wykorzystania w aplikacji użytkownika), dwa mikroprzełączniki (w tym jeden dla aplikacji użytkownika), a także interfejs i złącze USB-OTG (złącze OTG A/B). Mikrokontroler zastosowany w zestawie wyposażono w kompletny kontroler LCD o nazwie Chrom-ART oraz kontroler pamięci SDRAM – prezentacji możliwości tych właśnie interfejsów jest dedykowany nowy zestaw, są one bowiem nowym, bardzo spektakularnym wyposażeniem mikrokontrolerów STM32F429/439. Za obsługę 4-przewodowego touch-panela rezystancyjnego, naklejonego na wyświetlacz, odpowiada w prezentowanym zestawie ekspander STMPE811 (także z oferty STMicroelectronics), który komunikuje się z mikrokontrolerem poorzez magistralę I2C z własną linią przerwań.

 

 

Podobnie jak pozostałe zestawów z serii DISCOVERY, także 32F429IDISCOVERY ma zintegrowany programator-debugger zgodny z ST-Link/v2, ponadto złącza gold-pin (raster 2,54 mm) z wyprowadzonymi liniami GPIO mikrokontrolera. Urządzenie jest  przystosowane do zasilania z USB lub zewnętrznego zasilacza stabilizowanego o napięciu wyjściowym 3 lub 5 V.

Prezentowany zestaw nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży detalicznej, jego wprowadzenie ma nastąpić w najblizszych dniach. Zgodnie z tradycją cena zestawu będzie niezbyt wysoka – nieoficjalne przekazy sugerują ok. 25 USD na rynku amerykańskim. Pewien kłopot zainteresowanym może sprawić niekonsekwencja producenta w oznaczeniu nowego zestawu, bowiem zgodnie z informacjami nosi on nazwę handlową STM32F429I-DISCO, występuje także pod nazwą 32F429IDISCOVERY, a materiały i dokumentacje będą publikowane pod adresem http://www.st.com/stm32f4-discovery. Nie pierwsza to niekonsekwencja tego typu w ofercie STMicroelectronics, a jej waga – zwłaszcza w odniesieniu do możliwości i wyposażenia nowego DISCOVERY – jest niewielka.

Czekamy zatem na cenę. [7.10.2013 > UWAGA: cena jest już znana!]

 

O autorze