[TEST] Drukarka etykiet Brother P-touch E100

Firma Brother jest uznawaną za jedną z najbardziej znaczących marek na rynku drukarek przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych i specjalistycznych. Spośród sprzedawanego przez nią sprzętu, dużym uznaniem cieszą się zwłaszcza urządzenia wielofunkcyjne, faksy, drukarki laserowe oraz przenośne.

Chociaż istnieją specjalne rodzaje papierów do tworzenia etykiet przy pomocy tradycyjnej drukarki, znacznie praktyczniejsze jest korzystanie z dedykowanych urządzeń. Wiele modeli jest samodzielnych (ang. stand-alone), lekkich oraz posiada opcję zasilania z baterii, co uwalnia operatora od potrzeby przebywania w pobliżu komputera i źródła prądu. Umożliwia to m.in. pracę w nieprzewidywalnych warunkach (np. na budowie) oraz na dużych przestrzeniach wymagających dużej mobilności (np. hale magazynowe).

fot1

Do czego służy?

P-touch E100 jest urządzeniem specjalistycznym, co nie znaczy, że nie można znaleźć dla niego zastosowania w domu „Kowalskiego”. Przyda się wszędzie, gdzie potrzebne jest katalogowanie przedmiotów i wykonywanie innych prac mających w przyszłości ułatwić orientację w zasobach. Drukarka etykiet jest w stanie wydrukować naklejki nadające się zarówno do podpisywania słoików z konfiturami, jak i wiązek kabli w serwerowni, kontenerów, pudeł w magazynach, czy narzędzi podczas inwentaryzacji. Opcje menu P-touch E100 pozwalają na intuicyjne stworzenie niemal dowolnej etykiety – ograniczona jest tylko jej maksymalna wysokość lub szerokość oraz liczba wierszy przy druku poziomym. W pamięci urządzenia znajdują się mapy znaków, ikon i symboli, które można wykorzystać jako oznaczenie graficzne, niezależnie od tekstu.

Przy pomocy etykieciarki można tworzyć kilka rodzajów etykiet. Są to zarówno dwustronne „flagi” do przyklejania na przewody, opaski do grubszych kabli i rur, zwykłe, prostokątne naklejki np. do przyklejenia na zasobnik z częściami, a także etykiety z automatyczną indeksacją – ostatnia opcja może sprawić najwięcej kłopotów początkującym, ale znacznie usprawnia pracę np. podczas numerowania zasobów.

fot2

Na czym drukować?

Firma Brother przygotowała w swoim sklepie kilka rodzajów taśm pasujących do P-touch E100, przy czym każda dostępna jest w jednej z 4 szerokości (3,5; 6; 9 i 12 mm) oraz w kilku wariantach kolorystycznych. Do dyspozycji mamy m.in. taśmy laminowane, które charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i trudne warunki atmosferyczne, taśmy rozciągliwe, pokryte supermocnym klejem, istnieją taśmy niereagujące ze środkami żrącymi, a nawet taśmy służące do przygotowywania „wprasowanek” na tkaninach – np. w celu oznaczenia ubrań roboczych.

fot3

Opcje edycji tekstu

Menu P-touch E100 jest wyjątkowo intuicyjne – wszystkie opcje zostały podzielone na kategorie, a do nawigacji wykorzystuje się zaledwie 4 przyciski. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość przełączenia się na jeden z 20 języków, w tym język polski. Do dyspozycji mamy podstawowe funkcje manipulowania tekstem, jak ustawienia jednej z 3 dostępnych wielkości liter, styl czcionki umożliwiający pisanie tekstu standardowego, pogrubionego lub konturowanego, a także dostosowywanie długość napisu na wydruku, poprzez zmianę szerokości znaków. Etykiety można łatwo przyozdobić podkreśleniem lub ramką, a także ustawić dowolne marginesy i tabulatory dla jej treści. Nie zabrakło też wspomnianych wcześniej symboli, takich, jak różnego rodzaju strzałki, symbole i ikony wykorzystywane powszechnie w wielu dziedzinach techniki.

 

Mobilność ponad wszystko

Etykieciarka Brother P-touch E100 nie wymaga do funkcjonowania połączenia z komputerem. Została zaprojektowana z myślą o mobilności, o czym świadczą m.in. kształt obudowy dopasowany do kształtu dłoni, duże przyciski oraz możliwość zasilania bateryjnego, za pomocą 6 sztuk baterii lub akumulatorów typu AAA. Wymiary drukarki (109 x 208 x 58 mm) pozwalają na obsługiwanie jej jedną ręką, pomaga w tym również jej niewielka waga (390 g bez taśmy i baterii). Z obudową zintegrowane jest nożyk, który pozwala równo oddzielić wydruk od taśmy przy pomocy jednego ruchu palca – nie ma konieczności noszenia ze sobą nożyczek ani innych ostrzy.

Jak na urządzenie tego typu, P-touch E100 jest bardzo niewiele i tę zaletę z pewnością docenią operatorzy przemieszczający się na duże odległości lub w trudnym terenie. Istnieje również możliwość podłączenia zwykłego, „gniazdkowego” zasilacza (w zestawie), dzięki czemu możemy traktować urządzenie jako stacjonarne i korzystać z niego bez obaw o konieczność naładowania akumulatorów.

fot4

Dane techniczne

  • wymiary: 109 x 208 x 58 mm,
  • waga (bez taśmy i baterii): 390 g,
  • odporny druk termiczny,
  • maksymalna rozdzielczość wydruku: 180 dpi,
  • prędkość wydruku: 20 mm/s,
  • wyświetlacz graficzny 128 x 16 pikseli,
  • typ klawiatury: ABCD,
  • maksymalna wysokość linii tekstu na wydruku: 9 mm,
  • maksymalna ilość linii tekstu na wydruku: 2,
  • możliwy wydruk pionowy.

 

Podsumowanie

Etykieciarka Brother P-touch E100 to urządzenie, które znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Usprawni pracę elektryka i automatyka, pomoże firmowemu informatykowi, docenią je ludzie pracujący w magazynach, a nawet gospodynie przygotowujące konfitury. Do największych zalet sprzętu należą możliwości edycyjne tekstu, konfigurowalne rodzaje etykiet oraz wysoka jakość wykonania. Z pewnością jest to sprzęt, który zadowoli większość użytkowników.

O autorze