Nowy modem radia cyfrowego CML

Nowy modem radia cyfrowego CML 

Firma CML Microcircuits wprowadziła do swojej oferty nowy model półdupleksowego modemu przeznaczonego do realizacji systemów radia cyfrowego DMR. Modem, nazwany CMX7161, pracuje z wielodostępem czasowym (TDMA) i wykorzystuje modulację FSK.

Układ CMX7161 wykorzystuje opatentowaną przez CML technologię obrazów funkcyjnych, a przeznaczony dla niego obraz 7161FI-1.x implementuje półdupleksowy modem radiowy zgodny ze standardem ETSI TS 102 361 DMR (Digital Mobile Radio). Modem wykorzystuje modulację 4FSK z kształtowaniem impulsów za pomocą filtra o charakterystyce pierwiastka z podniesionego kosinusa (root-raised cosine) o współczynniku alfa równym 0,2. Szerokość kanału transmisji wynosi 12,5 kHz, a obsługa szczelin czasowych i synchronizacja jest realizowana automatycznie.

Zintegrowany interfejs analogowy pozwala na połączenie modemu z odbiornikiem z konwersją bezpośrednią (np. opisywanym już na naszej stronie CMX994) oraz nadajnikiem z modulacją dwupunktową przy zastosowaniu tylko kilku elementów zewnętrznych i bez potrzeby stosowania dodatkowych kodeków.

Modem CMX7161 jest wyposażony w inteligentne przetworniki A/C i D/C oraz wyprowadzenia GPIO, co minimalizuje konieczną interakcję z hostem i zużycie jego zasobów. Na wyposażeniu są też dwa generatory sygnałów zegarowych oraz interfejs C-BUS/SPI (master), pozwalający na sterowanie układami zewnętrznymi. Całość pracuje z zasilaniem 3,3 V i jest dostępny w 64-pinowych obudowach VQFN i LQF.

Rozpoznanie możliwości nowego modemu CML ułatwia zestaw demonstracyjny DE9943, wyposażony w modem CMX7161 TDMA Digital Radio Processor, vocoder TWELP CMX7262 oraz odbiornik CMX994.

Szczegółowe informacje na stronie produktowej.

Dystrybutorem produktów CML Microcircuits w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze