Modułowa platforma do automatyki Tibbo

Modułowa platforma do automatyki Tibbo

Firma Tibbo poszerzyła swoją ofertę o bardzo ciekawe rozwiązanie służące do realizacji systemów automatyki budynkowej, alarmowych czy sterowników prostych linii produkcyjnych. Tibbo Project System to platforma pozwalająca, na podstawie projektów tworzonych w prostym, dostępnym z poziomu przeglądarki konfiguratorze, budować z zestawu podstawowych bloków dedykowane rozwiązania sprzętowe.

Podstawę systemu stanowi płytka PCB, na której montowane są Tibbity – moduły I/O. Płyta nazwana jest Tibbo Project PCB i wyposażona podobnie do modułu EM1000 – oparto ją na procesorze T1000, ma port Ethernet, pamięć flash, zegar czasu rzeczywistego itd. Podstawowa różnica jest taka, że TPP w odróżnieniu od EM1000 nie wymaga żadnego urządzenia hostującego, ale sama jest hostem dla pozostałych części systemu.

Płytka TPP nie może zbyt wiele (nie ma nawet zasilacza) – całą funkcjonalność nadają systemowi moduły Tibbity. Są to zamknięte w niewielkich obudowach bloki implementujące różne funkcje wejścia/wyjścia. Można wśród nich znaleźć np. moduł zasilacza 5 V, przetwornik A/C czy port RS232/422/485. Tibbity dzielą się na dwie kategorie: moduły („M”) i złącza („C”), ale dostępne są także hybrydy („H”) łączące funkcje M i C.

Płytka TPP dostępna jest w dwóch rozmiarach: TPP2 mieszczącym do 6 modułów Tibbit i 6 złączy Tibbit oraz TPP3, który może obsłużyć po 14 modułów i złączy. Mniejsza z płytek może opcjonalnie sterować modułem Wi-Fi GA1000, wyświetlaczem TFT i czteroprzyciskową klawiaturą. TPP3 współpracuje tylko z GA1000.

Rozmiar płytki ma wpływ na dobór opcjonalnej obudowy. Firma Tibbo przygotowała dla zestawów TPB trzy modele estetycznych, odpowiednio wyposażonych obudów – dwa dla płytek TPP2 i jeden dla TPP3. Wszystkie obudowy składają się z części wierzchniej i spodniej łączonych bocznymi ściankami i mają złącze do montażu na szynie DIN, otwory do montażu na ścianie oraz otwory na diody statusu. Dla obu rozmiarów dostępne są modele z przeźroczystym wieczkiem, a dla TPP2 dodatkowo dostępny jest model z wyświetlaczem oraz przyciskami. Istnieje możliwość zamówienia obudów z płytką uodparniającą na wstrząsy.

Szczegółowe informacje można znaleźć tu.

Dystrybutorem produktów Tibbo w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze