Układy CML do radiowych systemów żeglarskich z poszerzoną funkcjonalnością

Dwa układy firmy CML Microcircuits, CMX7031 i CMX7041, realizujące przetwarzanie sygnałów na potrzeby dwukierunkowej transmisji radiowej zostały właśnie wyposażone w możliwość przesyłania sekwencji rozszerzających w standardzie Direct Selective Calling, wykorzystywanym powszechnie przez marynarzy czy nurków.

W wersji standardowej DSC pozwala na określanie pozycji z rozdzielczością do jednej mili morskiej (1.852 km), co nie jest wystarczające zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Standard został więc poszerzony w rekomendacji ITU-R M.821 o tzw. sekwencje rozszerzające (expansion sequences), pozwalające transmitować dokładne współrzędne geograficzne, zapewniając precyzję lokalizacji do 1 metra.

Wielomodowe procesory sygnałów CMX7031 i CMX7041 to układy mogące pracować w bezprzewodowych systemach komunikacyjnych różnych typów: PMR, LMR, amatorskich, lotniczych czy morskich (w paśmie Marine VHF: 156-162.025 MHz). Realizują przetwarzanie głosu, sygnalizację DSC, a także scramblowanie, operacje NOAA i NWR oraz kodowanie DTMF. Można ich używać do pracy w standardzie DSC, a jako że zostały one zbudowane w oparciu o technologię FirmASIC, pozwalającą na rekonfigurację wbudowanych w chip podsystemów za pomocą tzw. obrazów funkcji (Function Images), możliwe było rozwinięcie ich funkcjonalności o sekwencje rozszerzające DSC.

Ta nowa funkcja może być nieoceniona np. w przypadku nurków, którzy wzywają pomocy w nagłych wypadkach, których nie sposób zlokalizować na obszarze o powierzchni mili kwadratowej.

Dystrybutorem produktów CML Microcircuits w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze