Moduł GPS z interfejsem USB-Serial w kształcie klucza USB od firmy FTDI

Firma FTDI wprowadziła na rynek nowy, ciekawy produkt umożliwiający rozszerzenie możliwości komputera PC, tabletu czy systemu wbudowanego. Pozwala on na określanie położenia w oparciu o GPS. Urządzenie to, nazwane FT-X-GPS, ma formę klucza USB i wykorzystuje scalony most USB-UART FT230X.

Do budowy modułu FT-X-GPS wykorzystany został odbiornik GPS GPS-2106 firmy ADH Technology. Wykorzystuje on technologię SiRFstar IV i jest wyposażony w zintegrowaną antenę oraz aktywny eliminator zakłóceń. Ten energooszczędny, 48-kanałowy odbiornik ma czułość -163 dBm i dostarcza dane w formacie NMEA0183 v.3.01. Standard ten używany jest m.in. w sprzęcie wykorzystywanym na morzu i cechuje się dużą precyzją.

Drugim kluczowym układem w FT-X-GPS jest scalony most USB-UART FT230XQ, należący do serii X-Chip. Dzięki niemu moduł jest w pełni zgodny ze standardem USB2.0 Full Speed i obsługuje przepływności do 3 Mb/s.

Urządzenie jest zamknięte w estetycznej, czarnej obudowie o wymiarach 60,3 x 20,3 x 12,3 mm i wyposażone w diodę LED, sygnalizującą stan pracy. Pracuje z zasilaniem 5 V z USB i jest przystosowane do działania w temperaturach od –40 do +85°C, a przy tym cechuje się czułością, która pozwala wykorzystać je w szerokiej gamie zastosowań konsumenckich i przemysłowych.

Szczegółowe informacje można znaleźć w nocie aplikacyjnej AN_216.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze