LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

„The Beast” – bogato wyposażona płytka ewaluacyjna z mikrokontrolerem SAM4E firmy Atmel (Cortex-M4)

Płytki ewaluacyjne i uruchomieniowe z mikrokontrolerem to grupa narzędzi sprzętowych, z których chętnie korzystają elektronicy konstruktorzy. Nic dziwnego, gdyż używanie tych gotowych rozwiązań to wygodny sposób na poznawanie i testowanie mikrokontrolera, naukę jego programowania, budowanie prototypów, bądź nawet niekiedy docelowych systemów.

Na początku listopada projekt ciekawej płytki ewaluacyjnej zaprezentował na swoim blogu (Limpkin’s blog) niejaki Mathieu Stephan, inżynier pracujący obecnie w Szwajcarii w zlokalizowanej w Genewie firmie id Quantique SA. „The Beast”, bo taką właśnie nazwę otrzymało to narzędzie, jest płytką dedykowaną dla mikrokontrolerów firmy Atmel, a konkretniej układów z serii SAM4E. W artykule przedstawiamy szczegółowy opis tej płytki.

 

Charakterystyka zestawu

Projektując płytkę „The Beast”, zamysłem autora było wykorzystanie w możliwie dużym stopniu możliwości zastosowanego mikrokontrolera. Z tego względu narzędzie to wyróżnia się bardzo bogatym wyposażeniem. Schemat blokowy przedstawiono na rysunku 1. Zdjęcie płytki pokazano na fotografii 2.

Rys. 1. Schemat blokowy płytki „The Beast”

Rys. 1. Schemat blokowy płytki „The Beast”

 Fot. 2. Wygląd płytki „The Beast”

Fot. 2. Wygląd płytki „The Beast”

 

Mikrokontroler

Wykorzystany na płytce mikrokontroler to model ATSAM4E16C w obudowie typu LQFP100. Jest to 32-bitowy układ bazujący na rdzeniu ARM Cortex-M4, który może pracować z maksymalną częstotliwością taktowania 120 MHz. Mikrokontroler ten według sugestii producenta dedykowany jest głównie do zastosowania w systemach automatyki przemysłowej i domowej. Z tego względu ATSAM4E16C dysponuje całkiem pokaźnymi zasobami pamięci wewnętrznej (1024 kB Flash oraz 128 kB SRAM) oraz wyróżnia się bogatym wyposażeniem w zintegrowane peryferia. Są to między innymi peryferia analogowe (16-bitowy przetwornik A/C, komparator analogowy, 12-bitowy przetwornik C/A) i komunikacyjne (1xUSB, 3xSPI, 2xI2C, 4xUART, 1xCAN, 1xEthernet, 1x 1xinterfejs do kart pamięci SD/eMMC).

Rys. 3. Schemat blokowy mikrokontrolera ATSAM4E16C

Rys. 3. Schemat blokowy mikrokontrolera ATSAM4E16C

 

SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.