„The Beast” – bogato wyposażona płytka ewaluacyjna z mikrokontrolerem SAM4E firmy Atmel (Cortex-M4)

Płytki ewaluacyjne i uruchomieniowe z mikrokontrolerem to grupa narzędzi sprzętowych, z których chętnie korzystają elektronicy konstruktorzy. Nic dziwnego, gdyż używanie tych gotowych rozwiązań to wygodny sposób na poznawanie i testowanie mikrokontrolera, naukę jego programowania, budowanie prototypów, bądź nawet niekiedy docelowych systemów.

Na początku listopada projekt ciekawej płytki ewaluacyjnej zaprezentował na swoim blogu (Limpkin’s blog) niejaki Mathieu Stephan, inżynier pracujący obecnie w Szwajcarii w zlokalizowanej w Genewie firmie id Quantique SA. „The Beast”, bo taką właśnie nazwę otrzymało to narzędzie, jest płytką dedykowaną dla mikrokontrolerów firmy Atmel, a konkretniej układów z serii SAM4E. W artykule przedstawiamy szczegółowy opis tej płytki.

 

Charakterystyka zestawu

Projektując płytkę „The Beast”, zamysłem autora było wykorzystanie w możliwie dużym stopniu możliwości zastosowanego mikrokontrolera. Z tego względu narzędzie to wyróżnia się bardzo bogatym wyposażeniem. Schemat blokowy przedstawiono na rysunku 1. Zdjęcie płytki pokazano na fotografii 2.

Rys. 1. Schemat blokowy płytki „The Beast”

Rys. 1. Schemat blokowy płytki „The Beast”

 Fot. 2. Wygląd płytki „The Beast”

Fot. 2. Wygląd płytki „The Beast”

 

Mikrokontroler

Wykorzystany na płytce mikrokontroler to model ATSAM4E16C w obudowie typu LQFP100. Jest to 32-bitowy układ bazujący na rdzeniu ARM Cortex-M4, który może pracować z maksymalną częstotliwością taktowania 120 MHz. Mikrokontroler ten według sugestii producenta dedykowany jest głównie do zastosowania w systemach automatyki przemysłowej i domowej. Z tego względu ATSAM4E16C dysponuje całkiem pokaźnymi zasobami pamięci wewnętrznej (1024 kB Flash oraz 128 kB SRAM) oraz wyróżnia się bogatym wyposażeniem w zintegrowane peryferia. Są to między innymi peryferia analogowe (16-bitowy przetwornik A/C, komparator analogowy, 12-bitowy przetwornik C/A) i komunikacyjne (1xUSB, 3xSPI, 2xI2C, 4xUART, 1xCAN, 1xEthernet, 1x 1xinterfejs do kart pamięci SD/eMMC).

Rys. 3. Schemat blokowy mikrokontrolera ATSAM4E16C

Rys. 3. Schemat blokowy mikrokontrolera ATSAM4E16C

 

O autorze