Rozwiązania ESD Amotech

Rozwiązania ESD Amotech

Firma Amotech, znana przede wszystkim z produkcji anten, ma też w ofercie szeroki wybór elementów mogących służyć do realizacji zabezpieczeń przeciwko wyładowaniom elektrostatycznym. Przedstawimy je na przykładzie realizacji układów chroniących części systemu, jakim jest Set-Top Box.

Zabezpieczenie modułu przełączającego antenę można zrealizować za pomocą pojedynczych warystorów niskiej pojemności AMO Caps (ADUC). Wykorzystują one tlenek metalu, cechujący się niską stałą dielektryczną przy wysokiej odporności na duże prądy i mają wielowarstwową, laminowaną strukturę. Cechują się bardzo niską pojemnością, niewielkimi prądami upływów i indukcyjnością, dzięki czemu nie wpływają na integralność sygnału i mogą posłużyć do ochrony magistral o wysokiej przepływności lub ścieżek RF. Warystory AMO Caps są zgodne z normą IEC 61000-4-2 na poziomie 4.

Układ zabezpieczający blok DSP przed wyładowaniami pochodzącymi z interfejsu audio/video lub interfejsu użytkownika, np. klawiatury, można zrealizować za pomocą wielowarstwowych warystorów serii AVL/AVLC. Są to elementy bardzo popularne, dostępne w wielu wariantach, spełniające normy IEC 61000-4-2 (ESD) i IEC 61000-4-4 (EFT) na poziomie 4. Podobnie jak AMO Caps mają strukturę wielowarstwową, a ich czas odpowiedzi jest krótszy niż diod i wynosi poniżej 1 ns. Mogą posłużyć także do ochrony niezbyt szybkich interfejsów (np. RS-232).

Najbardziej zaawansowanym elementem zabezpieczającym, mogącym znaleźć zastosowanie np. w ochronie bloku DSP po stronie magistrali HDMI, jest ESD Suppressor (AIES). Jest to dwukierunkowy element o wyjątkowo małej pojemności (typ. 0.2 pF), niskich prądach upływów i bardzo krótkim czasie reakcji, wykonany z wrażliwych na napięcie polimerów, przeznaczony do zabezpieczania wrażliwych układów od strony szybkich linii transmisyjnych.

Przy realizacji zabezpieczeń przeciw transjentom na magistrali HDMI przydatny jest też filtr składowej stałej serii ACFL.

Szczegółowe informacje można znaleźć tu.

Dystrybutorem produktów Amotech w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze