Platforma referencyjna WaRP dedykowana do tworzenia urządzeń 'wearable’

Firma Freescale zaprezentowała platformę referencyjną nazwie WaRP (Wearables Reference Platform). Platforma ta powstała dzięki współpracy Freescale, Kynetics oraz Revolution Robotics i w zamyśle tych firm ma ona pozwolić na szybkie projektowanie przenośnych urządzeń elektronicznych noszonych przez użytkownika. W skład WaRP wchodzi zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

Przewidywania firmy Juniper Research wskazują, że wartość sprzedaży detalicznej inteligentnych urządzeń noszonych przez użytkownika w 2018 roku wyniesie 19 miliardów dolarów, podczas gdy w roku 2013 wynosiła 1,4 miliarda. Ponadto przewidywana liczba sprzedawanych egzemplarzy w roku 2018 wzrośnie dziesięciokrotnie w stosunku do 2013 roku i wyniesie 130 milionów sztuk.

WaRP w warstwie sprzętowej bazuje na komponentach firmy Freescale. Są to: procesor aplikacyjny i.MX 6SoloLite z rdzeniem ARM Cortex-A9, mikrokontroler Kinetis KL16 z rdzeniem ARM Cortex-M0+, krokomierz Xtrinsic MMA9553 i kompas elektroniczny FXOS8700. Inne elementy składowe to układ pamięci firmy Samsung, układ zasilania firmy Maxim Integrated, moduł Wi-Fi/Bluetooth firmy Murata, gniazdo USB, bateria oraz rozszerzeniowe gniazda sygnałowe. W warstwie programowej WaRP obsługuje system operacyjny Android. Dodatkowo oprogramowanie wchodzące w skład platformy jest otwarte (open-source).

WaRP oferuje wiele oczekiwanych przez projektantów funkcjonalności, w tym łączność, łatwość użycia, długi czas pracy na baterii oraz miniaturyzację. Dzięki temu, w odróżnieniu od innych rozwiązań dla urządzeń przenośnych, opracowana przez firmy Freescale, Kynetics oraz Revolution Robotics platforma nie jest ograniczona do produktów określonego rozmiaru czy kategorii. Przykładowe systemy docelowe, dla których platforma WaRP jest dedykowana, to urządzenia monitorujące dla sportowców, inteligentne okulary i zegarki, rejestratory aktywności fizycznej oraz urządzenia medyczne i wspomagające zdrowy tryb życia.

Specjalnie z myślą o zapewnieniu wsparcia technicznego platformy powstała społecznościowa organizacja non-profit. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie będą udostępnione i rozwijane przez tą społeczność. Nie są planowane żadne zamknięte narzędzia projektowe ani opłaty licencyjne. Ponadto WaRP otrzymało swą własną domenę .org, dzięki której członkowie społeczności będą mogli rozwijać swoje autorskie, innowacyjne projekty.

Platforma WaRP  składa się z płyty podstawowej, karty rozszerzeń, wyświetlacza LCD, baterii i przewodu micro USB. Całość powinna ukazać się w sprzedaży w drugim kwartale 2014 roku w sugerowanej cenie 149 USD.

O autorze