LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Zestaw Xplained Pro dla mikrokontrolerów Atmel SAM D20 (rdzeń Cortex-M0+) – pierwsze kroki

Uruchomienie przykładowego projektu programistycznego

Przykładowy projekt programistyczny najłatwiej jest uruchomić korzystając ze sprofilowanej strony wygenerowanej przez Atmel Studio specjalnie dla platformy Xplained SAM D20. Czynność tą należy rozpocząć wybierając odnośnik New Example Project… Otworzone zostanie nowe okno z listą dostępnych projektów. Repozytorium jest liczne i oferuje bardzo zróżnicowane przykłady, od prostych, będących sterownikami pojedynczych peryferiów (np. przetwornika A/C), po bardziej rozbudowane, które postrzegać można jako bloki funkcjonalne większej aplikacji (np. implementacja menu na wyświetlaczu). Dzięki temu udostępniane przez firmę Atmel przykłady nie tylko pokazują możliwości platformy Xplained Pro, ale mogą być też z powodzeniem wykorzystywane w autorskich projektach.

Aby przeglądanie projektów było bardziej czytelne, można wybrać sposób ich podziału. Dostępne są następujące możliwości: All Projects, Kit, Category, Technology i Addon (rysunek 10).

Rys. 10. Okno wyboru przykładowego projektu programistycznego w Atmel Studio

Aby wybrać przykładowy projekt, użytkownik zaznacza go, a następnie przyciska OK. Aby projekt mógł zostać załadowany do przestrzeni roboczej Atmel Studio, należy wcześniej zaakceptować jego warunki licencyjne (rysunek 11).

 

Rys. 11. Okno akceptacji licencji przykładowego projektu programistycznego

Gdy projekt został już wczytany z repozytorium, konieczne jest ustawienie narzędzia, które posłuży do programowania mikrokontrolera płytki. W tym celu należy wybrać odpowiednią ikonę z panelu głównego Atmel Studio (rysunek 12). Otworzone zostanie okno konfiguracyjne projektu. W polu Selected debugger/programmer należy wybrać jedyną dostępną opcję: XPRO-EDBG (rysunek 13).

Rys. 12. Ikona wyboru narzędzia debugowania/programowania mikrokontrolera

Rys. 13. Panel konfiguracyjny projektu – wybór narzędzia debugowania/programowania mikrokontrolera

 

Aby projekt skompilować, a następnie wgrać plik wynikowy do mikrokontrolera i go uruchomić, wystarczy nacisnąć ikonę Start Without Debugging (rysunek 14).

Rys. 14. Ikona uruchomienia projektu na platformie sprzętowej

SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.