[embedded world 2014] Zestawy dla STM32 z serii STM32Nucleo
Jak można zauważyć na zdjęciach zestawu (na przykład fotografii 5) lub przygotowanym przez nas filmie, zestawy STM32Nucleo są wyposażone w drugi, alternatywny wobec Arduino, zestaw złącz, które tworzą system o nazwie Morpho, mający służyć konstruktorom do stosowania – w niedalekiej przyszłości – modułów ekspanderów funkcjonalnych, jakie zamierza wdrożyć STMicroelectronics do produkcji. Na rysunku 6 pokazano rozmieszczenie sygnałów na tych złączach.
Fot. 5. Płytki STM32Nucleo wyposażono w dwa systemy złącz: Arduino (czerwone) i Morhpo (niebieskie)
Rys. 6. Rozmieszczenie sygnałów na złączach Morpho Headers
Wspomnianym atutem płytek Nucelo jest ich zgodność z internetowym pakietem narzędziowym mbed (www.mbed.org), dla którego są one natywnymi platformami sprzętowymi (rysunek 7). Nie oznacza to jednak, że konstruktorzy przyzwyczajeni do innych środowisk będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia: wbudowany w zestawy programator jest zgodny z popularnym ST-Link/v2, dzięki czemu testowany mikrokontroler można programować z poziomu wszystkich popularnych pakietów narzędziowych, jak na przykład: Keil MDK (μVision), IAR EWARM (Workbench), czy Atollic TrueStudio.
Rys. 7. Płytki STM32 Nucleo są natywnymi platformami sprzętowymi środowiska mbed
Płytki prezentowane w artykule są już dostępne w sprzedaży, także w naszym kraju. Ich ceny producent ustaliła na poziomie „w okolicy” cen zestawów Discovery, przy czym trzeba pamiętać, że ich wyposażenie w peryferia jest nieco słabsze. Firma STMicroelectronics zapowiada rychłe wprowadzenie na rynek kolejnych płytek z serii Nucleo, w tym. m.in. modeli: Nucleo-F072RB, Nucleo-F302R8, Nucleo-F334R8 oraz Nucleo-L053R8. Mają być one dostępne w drugim kwartale tego roku, co jest bardzo prawdopodobne, bowiem STMicroelectronics produkuje wszystkie docelowe mikrokontrolery.