LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowy rdzeń mikrokontrolerowy firmy Renesas Electronics

Nowy rdzeń mikrokontrolerowy firmy Renesas Electronics

Firma Renesas Electronics zapowiedziała wprowadzenie do produkcji mikrokontrolerów opartych na nowym, 32-bitowym rdzeniu RXv2.

RXv2 został wykonany w procesie technologicznym 40 nm. Nowy rdzeń osiąga wysoką wydajność obliczeniową 2 DMIPS/MHz (4,0 punktu Coremark na MHz) i może pracować z częstotliwością taktowania do 300 MHz. Wysoka moc obliczeniowa pozwoli mikrokontrolerom realizować nawet złożone zadania w czasie rzeczywistym. Jest to cecha kluczowa dla wielu systemów np. tych przeznaczonych do kontroli napędu i maszyn w środowiskach przemysłowych. Ponadto rdzeń RXv2 oferuje rozszerzone możliwości przetwarzania sygnałów (DSP) oraz umożliwia wykonywanie obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych pojedynczej precyzji. RXv2 mimo większej niż w przypadku RXv1 mocy obliczeniowej cechuje się wyższym poziomem energooszędności, co przejawia się mniejszym niż w przypadku RXv1 zużyciem mocy.

Rdzeń RXv2 jest kompatybilny wstecz z rdzeniem Renesas RXv1, spotykanym w istniejącej rodzinie RX 32-bitowych mikrokontrolerów typu CISC (Complex Instruction Set Computer). RXv2 obsługuje wszystkie instrukcje dostępne w wersji RXv1, zatem aplikacje skompilowane na architekturę RXv1 będą w pełni kompatybilne z nowymi układami.

Specyfikacja nowego rdzenia RXv2 jest dostępna pod adresem. Firma Renesas planuje rozpocząć dostawy próbek mikrokontrolerów opartych na rdzeniu RXv2 w pierwszym kwartale 2014 roku.

Tagi: news, Renesas