[embedded world2014] Nowe narzędzia dla mikrokontrolerów firmy Atmel

Jak co roku, także i teraz podczas targów embedded world2014 ma miejsce szereg premier produktowych. Atmel również i w tym roku nas „nie zawiódł”. Pierwszym z debiutów, na który należy zwrócić uwagę to pojawienie się nowego narzędzia do pracy z mikrokontrolerami tego producenta. Programator i za razem debbuger oznaczony został symbolem Atmel-ICE, dostępny będzie w trzech wersjach:

  • Atmel-ICE-PCBA – jako wersja budżetowa: sama płytka PCB bez obudowy, odpowiednik AVR Dragon,
  • Atmel-ICE-BASIC – jako narzędzie bazowe,
  • Atmel-ICE – w zestawie z wszystkimi kablami oraz końcówkami do programowania (różne interfejsy).

Narzędzie to ma być następcą szeregu obecnie dostępnych (AVR Dragon, AVRISPmk2, JTAGICEmk2, JTAGICE3) i wspierane będzie przez środowisko Atmel Studio 6.2. Premiera nowej wersji Atmel Studio również odbywa się podczas targów. Nowa wersja ma być zdecydowanie szybsza i rozbudowana zostanie o funkcjonalności związane z debbugowaniem. Możliwe będzie ustawianie data breakpoints dla ARM, AVR oraz AVR32. Korzystać będzie można z interrupt trace/monitoring oraz zintegrowane zostało narzędzie Percepio’s Tracealyzer, bardzo przydatny przy aplikacjach bazujących na RTOS.

Rozszerza się także, bardzo już bogata, oferta tanich zestawów startowych. Nowa seria oznaczona Xplained Mini ma być wersją low cost, zbliżoną cenowo do poziomu 10 USD. Płytka taka zawiera już wbudowany debbuger, przez co do rozpoczęcia prac nie potrzeba dodatkowych narzędzi. Płytki tej serii przystosowane są do współpracy z zestawami Arduino. Pierwszym dostępnym będzie MEGA168-XMINI.

Do oferty wchodzą także zestawy do pracy z nieco „większymi” układami – rodziną Cortex-A5 SAMA5D3 MPU. Zestaw oznaczony symbolem ATSAMA5D3-XPLD ma być łatwym w użyciu narzędziem wzbogaconym o bezpłatną dystrybucję Linux od Atmel. Dodatkowo dostępne będzie graficzne narzędzie umożliwiające budowę aplikacji opartych na bibliotekach QT.

W razie pytań prosimy o kontakt z firmą JM Elektronik www.jm.pl, e-mail: atmel@jm.pl.

O autorze