Cyfrowe czujniki wilgotności i temperatury Honeywell

Cyfrowe czujniki wilgotności i temperatury Honeywell

Firma Honeywell ma w ofercie czujniki HumidIcon, integrujące w jednej obudowie sensory względnej wilgotności i temperatury, dające na wyjściu sygnał cyfrowy. Cechują się one bardzo dobrą stabilnością w długim okresie i wysoką niezawodnością.

Czujniki są dostępne w sześciu seriach, różniących się dokładnością pomiaru: HIH9000 (±1,7% RH), HIH8000 (±2,0% RH), HIH 7000 (±3,0% RH), HIH 6100 (±4,0% RH) i HIH 6000 (±4,5% RH). Dokładność pomiaru temperatury wynosi dla czujników HumidIcon maksymalnie ±1,0%.

W każdej serii znaleźć można modele w dwóch wersjach obudowy (4-pinowa SIP lub SOIC-8 do montażu SMD), z filtrem hydrofobowym lub bez niego i z jednym z dwóch formatów wyjścia (I2C lub SPI). Sygnał wyjściowy ma rozdzielczość 14 bitów i jest kompensowany temperaturowo. Opcjonalnie dostępny jest też wyprowadzany na dedykowane piny jedno- lub dwupoziomowy sygnał alarmowy, służący do informowania o zaistnieniu sytuacji kryzysowych w postaci przekroczenia dopuszczalnych poziomów względnej wilgotności.

Tym, co wyróżnia czujniki HumidIcon na rynku jest długookresowa stabilność pomiarów, mierzona zmianą wskazań tylko o 1,2% RH w ciągu pięciu lat, dzięki czemu czujników nie trzeba wymieniać ani rekalibrować nawet przez cały cykl życia systemu.

Drugim wyróżnikiem jest wysoka niezawodność, określana średnio na 931 2507 godzin pracy między wystąpieniem błędów (MTTF). Jest ona wynikiem zastosowania trymowanego laserowo, wielowarstwowego, pojemnościowego detektora, wykonanego z polimerów termoutwardzalnych, które odporne są kondensację pary, pył oraz zabrudzenia olejami i substancjami chemicznymi.

Układy są energooszczędne – mogą pracować z zasilaniem od 2,3 V, a ich zużycie prądu  wynosi tylko 1 uA w stanie uśpienia i 650 uA w czasie aktywnej pracy.

Czujniki serii HIH6000 i HIH7000 są przystosowane do pracy w temperaturze od -40°C do 100°C, a serii HIH8000 i HIH9000 – od -40°C do 125°C.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów Honeywell w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze