Nowa modulacja w modemie CML

Bezprzewodowy, wielofunkcyjny modem CMX7164, o którym pisaliśmy już na naszej stronie  to układ integrujący moduł przetwarzania danych (koder, dekoder, modulator, demodulator, filtry kanałowe, bufory na dane), interfejs komunikacyjny oraz bloki zegarowy i zasilania. Jest on też wyposażony w peryferia, takie jak 4-kanałowe przetworniki A/C i C/A czy autonomiczny sekwencer RAMDAC. Dla modemu CMX7164 dostępne są trzy typy obrazów funkcyjnych, obsługujące trzy różne grupy modulacji: 7164FI-1.x (GMSK/GFSK), 7164FI-2.x (2-FSK, 4-FSK, 8-FSK), 7164FI-4.x (4QAM, 16QAM, 64QAM). Niezależnie od wybranej funkcjonalności, transmisja odbywa się w trybie half-duplex, a do wyboru są trzy szerokości kanału: 6.25, 12.5 oraz 25 kHz. Układ wyposażony jest w dwa detektory synchronizacji ramek z automatyczną detekcją oraz funkcję pomiaru jakości sygnału odbieranego z możliwością korekcji częstotliwości nośnej. Jest przy tym kompatybilny ze standardowymi modemami i obsługuje kilka trybów transmisji pakietowej.

Układem sterować można przez magistralę C-BUS, podobną w obsłudze do SPI, ale pozwalającej na adresowanie przez rejestry i wyposażonej w 128-bajtowy bufor danych. Magistrali C-BUS i SPI można też użyć do sterowania układami podrzędnymi, np. przy realizacji trybu pass-through.

Wprowadzona teraz do obrazu funkcji układu CMX7164 modulacja 8-FSK o stałej obwiedni daje powiększoną przepływność transmisji we wszystkich dostępnych szerokościach kanału, w stosunku do obsługiwanej do tej pory modulacji 4-FSK. Układ został też wyposażony w funkcję automatycznego wykrywania używanej modulacji (tryb „AutoModDetect”), która pozwala na bezproblemową współpracę z systemami wykorzystującymi modulację 4-FSK.

Szczegółowe informacje o układzie można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów CML Microcircuits w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze