Miniaturowe czujniki fotoelektryczne Panasonic

Firma Panasonic ma w ofercie czujniki optyczne serii EX-10S, przeznaczone do detekcji w procesach produkcyjnych niewielkich obiektów, takich jak igły czy rurki o średnicy nawet 0.5 mm. Czujniki pracują parami, nadajnik i odbiornik umieszczane są naprzeciw siebie w odległości maksymalnie 1 m.

Seria EX-10S należy do rodziny EX-10, cechuje się jednak mniejszą od pozostałych serii z tej rodziny szerokością wiązki, dzięki czemu pozwala na detekcję mniejszych obiektów. Obejmuje 10 modeli, różniących się położeniem detektora (frontowo lub na ściance bocznej), trybem pracy (włączone w ciemności lub w obecności światła), a także zasięgiem (150 mm, 500 mm lub 1 m) i minimalnymi wymiarami detekowanych obiektów (0.5, 1.0 lub 2 mm).

Wszystkie czujniki EX-10S mają wymiary zaledwie 14.5 x 10 x 3.5 mm, ważą ok. 20 g i są zamknięte w obudowie z PET o stopniu ochrony IP67.

Wszystkie też mają na wyjściu tranzystor PNP lub NPN z otwartym kolektorem o maksymalnym prądzie 50 mA. Elementem nadawczym jest czerwona dioda LED o dominującej długości fali 680 nm, pracująca z modulacją. Czas reakcji wynosi maksymalnie 0.5 ms.

Czujniki zasilane są napięciem stałym  12-24 V, a zużycie prądu zarówno nadajnika, jak i odbiornika wynosi maksymalnie 10 mA.

Urządzenia mogą pracować w temperaturze od -25 do +55oC.

Szczegółowe informacje o czujnikach EX-10S można znaleźć na stronie producenta. Całe portfolio miniaturowych czujników optycznych znaleźć można natomiast na stronie.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze